Marszałek Senatu z ministrem spraw wewnętrznych Iranu o sytuacji na Bliskim Wschodzie

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl4450Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 25 maja 2016 r. przyjął ministra spraw wewnętrznych Iranu Abdolreza Rahmani Fazli. Politycy rozmawiali o sytuacji na Bliskim Wschodzie, problemach związanych z terroryzmem oraz przemytem narkotyków.

Minister poinformował marszałka, że przybył do Polski, by podpisać umowę o współpracy obu krajów w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej. Zaznaczył, że Iran zainteresowany jest szeroką współpracą w tym zakresie, która dotyczy zwalczania narkobiznesu, prania brudnych pieniędzy, zwalczania przestępstw w cyberprzestrzeni. Minister podkreślił, że jego kraj zainteresowany jest szeroką współpracą gospodarczą, handlową, technologiczną z Polską.

 

Marszałek Senatu powiedział, że to politycy tworzą klimat do współpracy międzynarodowej, a parlamentarzyści ramy prawnel1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl4469 tej współpracy. Zdaniem S. Karczewskiego także na bazie przeszłości można budować dobre relacje między obu krajami. Podkreślił, że Polska zawsze będzie wdzięczna Iranowi za przyjęcie uchodźców z Polski w czasie II wojny światowej. Zdaniem marszałka doświadczenia historyczne mogą być podstawą rozwoju dobrych kontaktów. Marszałek poinformował, że w polskim parlamencie działa Grupa Przyjaźni Polsko-Irańskiej. W jej skład wchodzą senatorowie. Wyraził przekonanie, że będzie ona miała dobre kontakty z irańskimi parlamentarzystami i doprowadzi do ożywionej współpracy międzyparlamentarnej.

 

Minister poinformował marszałka, że do Polski w najbliższych dniach przybędzie grupa przedsiębiorców z Iranu. Podkreślił, że jest to efekt umowy o współpracy gospodarczej z Polską. Wyraził nadzieję, że ta wizyta doprowadzi do nawiązania interesujących kontaktów i stałej współpracy.

 

Politycy rozmawiali o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Minister powiedział, że sytuacja jest bardzo zła i ma to związek z zaangażowaniem krajów spoza regionu w sytuację wewnętrzną tych państw. Podkreślił, że zdestabilizowany jest cały region. Jego zdaniem bieda, zniszczenia i destabilizacja to czynniki, które napędzają chętnych do organizacji terrorystycznych. Podkreślił, że obywatele 50 krajów walczą po stronie ugrupowań terrorystycznych. Według ministra Abdolreza Rahmani Fazli ci ludzie będą eksportować terroryzm. Zaznaczył, że Iran jest ofiarą terroryzmu i dlatego jest zdeterminowany w jego zwalczaniu. Jego zdaniem najlepszą formą zwalczania terroryzmu jest stwarzanie, w tych miejscach gdzie się rozwija, warunków do godnego życia. Prosił marszałka o udział w tworzeniu frontu państw w Europie, które wesprą działania Iranu w walce z terroryzmem.

 

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl4540Marszałek Karczewski powiedział, że Polska jest wolna od terroryzmu, ale powszechna jest świadomość, że to się może w każdej chwili zmienić. Dlatego też Polska przywiązuje wagę do zwalczania terroryzmu. Podkreślił, że sytuacja w tym regionie świata jest bardzo trudna i, że polskie władze uważają, iż do jej rozwiązania mogą się przyczynić działania tam na miejscu. Dodał, że Polska będzie wspierać politycznie i finansowo działania zmierzające do powstrzymania fali emigracji do Europy. Marszałek zgodził się z gościem, że najlepszym forum do rozwiązywania tych problemów jest ONZ.

 

Minister spraw wewnętrznych mówił także o drugim największym problemie, z jakim boryka się jego kraj, a mianowicie – z przemytem narkotyków. Powiedział, że w walce z przemytnikami zginęło 4 tys. irańskich funkcjonariuszy. Dodał, że tylko w ub.r służby irańskie udaremniły przemyt 570 ton narkotyków. Główny przemyt tego towaru pochodzi z Afganistanu. Powiedział, że władze Iranu pod auspicjami ONZ chcą zorganizować w Teheranie wielką konferencję poświęconą walce z tym zjawiskiem.

 

Źródło/Foto: Senat RP

  1. Wideo
  2. Galeria

zobacz więcej  

  1. Facebook
  2. Twitter

Zmiana adresu biura1