Marszałek Senatu zapewnił ministra Janelidze o polskim wsparciu dla aspiracji Gruzji

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 1386Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 27 czerwca 2016 r. w Senacie z ministrem spraw zagranicznych Gruzji Mikheilem Janelidze. Spotkanie zdominowały kwestie tradycyjnie dobrej współpracy między oboma krajami, a co za tym idzie polskiego wsparcia dla proeuropejskich i proatlantyckich aspiracji Gruzji, oraz znaczenia Brexitu dla stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie i porządku światowego. Obecny był ambasador Gruzji w Polsce Nikoloz Nikolozishvili.

 

 

 

„Z uznaniem patrzę na politykę Gruzji, a także wspomnę w tym miejscu Ukrainę. Polska ma głębokie przekonanie, że sytuacja polityczna i militarna w tych krajach jest istotna dla bezpieczeństwa Europy. Wspieramy proeuropejskie i proatlantyckie aspiracje Gruzji. Wierzę, że sygnały z nadchodzącego szczytu NATO będą pozytywne i dla Gruzji i dla Ukrainy" – powiedział marszałek Karczewski. Zapowiedział on, że Senat wyśle misję obserwacyjną na jesienne wybory parlamentarne w Gruzji. „Mam nadzieję , że będą one w pełni demokratyczne i transparentne, że zaświadczą, iż Gruzja pewnie podąża w kierunku demokratycznym" - dodał. Marszałek Senatu poinformował, że w polskim parlamencie ukonstytuowała się liczna grupa polsko-gruzińska, a należy do niej 44 parlamentarzystów. Obaj rozmówcy zgodzili się, że nasze kraje łączą więzy przyjaźni. Są one potwierdzone dobrą współpracą na wielu polach, m.in. w gospodarce, edukacji, kulturze i turystyce. Jak to określił minister Janelidze, „w gruzińskich sercach jest specjalne miejsce dla Polaków".

 

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznał, że to, co stało się w Wielkiej Brytanii, było dla niego, tak jak dla wielu innych osób, niespodzianką. „Jednak trzeba pamiętać, że Wielka Brytania pozostaje w Europie i pozostaje silnym partnerem w NATO. Wynika z tego jasno, że Unia Europejska potrzebuje przebudowy i reformy. Padają tutaj pospieszne deklaracje. Jednakże ja jestem innego zdania. Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE jest obliczany na miesiące, ale i na lata. Powinna się więc odbyć długa, przemyślana debata nad kierunkiem tych przemian. Samo referendum świadczyło o tym, że należy taką dyskusję przeprowadzić. Pojawiają się dwa główne pomysły na przyszłą Europę: pierwszy to federalizacja, drugi to wspólnota niezależnych solidarnych państw. Moja formacja polityczna oczywiście opowiada się za tym drugim pomysłem. Myślę, że z tej długiej debaty wyciągniemy dobre wnioski, a Unia Europejska będzie trwała" – powiedział marszałek. Podkreślił też, że potrzebna jest przebudowa Traktatu Europejskiego, ale tak, aby Wielka Brytania nie znalazła się poza europejskimi strukturami gospodarczymi.

 

Zdaniem ministra Janelidze, Brexit stanowi wielkie wyzwanie, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa. „Z punktu widzenial1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 1400 Gruzji, która jest młodą demokracją i stara się być częścią europejskiej rodziny, żyjemy w czasach wielkiej niepewności, w czasach burzliwych przemian. Właśnie dlatego potrzebujemy reformatorskich rozwiązań, które zapewnią utrzymanie jedności Unii Europejskiej i umożliwią rozszerzenie relacji z Sojuszem Północnoatlantyckim"- powiedział minister. Podkreślił rolę Gruzji jako katalizatora dla dalszych przemian demokratycznych w regionie, co jest tym trudniejsze, iż nie należy zapominać o „stałej obecności wojskowej agresora". Minister spraw zagranicznych Gruzji uważa, że oczekiwania związane ze zbliżającym się szczytem NATO w Warszawie rosną – są większe niż były jeszcze trzy dni temu (przed referendum brytyjskim). W związku z ostatnimi wydarzeniami oczekuje on wyraźnego sygnału, iż rola NATO zostanie wzmocniona, a nie osłabiona.

 

Mikheil Janelidze, 1981, jest absolwentem Uniwersytetu Państwowego w Tbilisi (2002), Akademii Dyplomatycznej w Moskwie (2006), Wydziału Biznesu w Caucasus School of Business w Tbilisi oraz Grenoble School of Business we Francji (2008-2011). W latach 2003-2004 pracował w Centrum Badań Polityki Zagranicznej MSZ Gruzji; 2009-2011 – był dyrektorem Departamentu Handlu Zagranicznego i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki i Rozwoju; 2011-15 - zajmował stanowisko wiceministra gospodarki i rozwoju. W wrześniu 2015 r. został pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych, a od 30 grudnia jest ministrem spraw zagranicznych w rządzie koalicji Gruzińskie Marzenie. Jego kariera zawodowa obejmowała takie firmy jak International Project Support Services Ltd. czy Wissol Group. Był też partnerem w firmie consultingowej Janelidze & Company w Tbilisi.

 

Źródło/Foto: Senat RP

  1. Wideo
  2. Galeria

zobacz więcej  

  1. Facebook
  2. Twitter

Zmiana adresu biura1