Forum Ekonomiczne: panel "Grupa Wyszehradzka – współczesne wyzwania, nowe formy współpracy"

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 5164Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w ramach konferencji „Europa Karpat" zainicjowanej przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, poprowadził panel dyskusyjny pod tytułem "Grupa Wyszehradzka – współczesne wyzwania, nowe formy współpracy". Dyskusja odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 

"Zmienia się nasza sytuacja w związku z kolejnymi falami uchodźców, zmienia się nasza sytuacja w związku z zagrożeniem terrorystycznym w Europie, ciągle dynamiczna jest sytuacja za naszą wschodnią granicą. To dla nas, polityków, wielkie wyzwanie, również dla tych, którzy są w parlamentach. Chciałbym, żebyśmy powiedzieli podczas tego panelu, jak panowie widzicie ze swojej perspektywy tą sytuacje, jaka jest w Europie. Czyli postawili diagnozę i zaproponowali terapię dla Unii Europejskiej" - powiedział rozpoczynając dyskusję marszałek Karczewski.

 

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiedział, że widzi ogromną rolę państw Grupy Wyszehradzkiej w udziale przy ewolucji Unii Europejskiej - "Unia Europejska potrzebuje wzmocnienia, zmiany i odnowy. Moim zdaniem Grupa Wyszehradzka dając przykład dobrej współpracy może śmiało sformułować liczne propozycje zmian i naprawy sytuacji. Także zmian w traktacie Lizbońskim. Mam na myśli wzmocnienie roli parlamentów państwowych, mówimy narodowych, w odniesieniu do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Mam na myśli choćby wprowadzenie zasady, że jeżeli na 28 państw Unii Europejskiej połowa parlamentów uzna, że nie godzi się na jakiś projekt dyrektywy to ten projekt nie będzie mógł wejść w życie. To jest tak zwana czerwona kartka. Uważam, że parlamenty narodowe mają do tego pełne prawo" - powiedział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

 

Uczestnikami panelu byli prócz Marszałka Senatu i Sejmu także i przewodniczący parlamentów państw Grupy l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 5210Wyszehradzkiej. Dyskusja toczyła się wokół kilku tematów. Rozmawiano m. in o tym w jaką rolę może mieć Grupa Wyszehradzka wobec kryzysu i odnowy Unii Europejskiej a także o formach współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w zmienionym środowisku międzynarodowym. Omawiano również temat bezpieczeństwa i interesów państw Grupy Wyszehradzkiej w warunkach konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i ruchów migracyjnych a także rozmawiano o projekcie nowej instytucji - Zgromadzeniu Parlamentarnym Grupy Wyszehradzkiej.

 

Cykl konferencji „Europa Karpat" pod patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego został zapoczątkowany w 2010 r. Inicjatywa ta jest jedną z płaszczyzn współpracy regionalnej, która powinna być harmonijnie powiązana z innymi projektami inspirowanymi ideą Międzymorza, Trójmorza lub regionu ABC (morza: Adriatyckie, Bałtyckie, Czarne). Siłą projektu „Europa Karpat" jest jego oparcie na konkretnych interesach, szlakach tranzytowych, potrzebach społecznych, spójności środowiskowej i zdolności do współpracy. Został również wyznaczony nowy kierunek, mający na celu refleksję i współdziałanie na rzecz podniesienia bezpieczeństwa w regionie.

 

Źródło/Foto: Senat RP