Spotkanie Marszałka Karczewskiego z polskimi nauczycielami z Ukrainy

Cs8OSQjWYAA1SRgO problemach szkół na Ukrainie realizujących program polskiego nauczania rozmawiał z dyrektorami i przedstawicielami ukraińskich Szkół Nauczania Polskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W spotkaniu, do którego doszło 22 września br. w Senacie, uczestniczyła przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Janina Sagatowska oraz wiceprzewodniczący komisji, senator Artur Warzocha. Nauczyciele przebywają w Polsce na zaproszenie Fundacji Wolność – Demokracja.

 

Przedstawiciele szkół przedstawili problemy, które mają dzienne szkoły realizujące na Ukrainie program polskiego nauczania. Zwrócili szczególną uwagę na problemy materialne, które niejednokrotnie są największą przeszkodą w edukacji, a także na zagrożenia, jakie niesie za sobą przeprowadzana na Ukrainie reforma systemu edukacji, która może doprowadzić do zamykania polskich szkół. Największe obawy nauczycieli wzbudza jednak masowy i bezpowrotny odpływ młodych Polaków do dużych ukraińskich miast, a także na zachód Europy i – co za tym idzie – brak następców, którzy podjęliby się trudu edukacyjnego w tych trudnych warunkach.

 

Jednocześnie goście podkreślali, że w niektórych regionach naszych wschodnich sąsiadów więzi z ojczyzną są nadal silne, a kultura mająca polskie korzenie jest dominującą.

 

„Chcemy, aby Polacy poza granicami, a zwłaszcza ci na wschodzie poczuli, że Senat jest ich wielkim orędownikiem" – l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 8393powiedziała senator Sagatowska.

 

Do senackich gości zwrócił się także marszałek Senatu Stanisław Karczewski: „Jesteśmy po to, aby słuchać i słyszeć głos Polonii. Wasze problemy są nam bliskie i deklarujemy pomoc Senatu". Marszałek przyjął także zaproszenie do złożenia wizyty w polskich szkołach na Ukrainie i zadeklarował intensywne działania pomocowe skierowane do Polonii na wschodzie Europy.

 

Fundacja Wolność i Demokracja, na zaproszenie której przebywają w Polsce nauczyciele Szkół Nauczania Polskiego powstała w 2005 roku i zajmuje się zarówno niesieniem pomocy Polakom na Wschodzie, jak również wspieraniem przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego. Fundacja prowadzi również portal kresy24.pl

 

Żródło/Foto: Senat Rp