Wicemarszałek otworzył wystawę „20 lat Polski w Radzie Europy.”

5857 grudnia w Senacie RP zaprezentowano wystawę pt.: „20 lat Polski w Radzie Europy". Uroczystość rozpoczął wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski następującymi słowami:

"Witam wszystkich zgromadzonych!

 

Rada Europy, pamiętając o swojej wieloletniej historii i osiągnięciach, debatuje obecnie nad swoją przyszłością. Wieloletni, aktywny udział Polski w pracach tej instytucji sprawił, że my także czujemy się współodpowiedzialni za jej dalsze losy oraz za wszystkie wyzwania, które stoją przed nią.

 

Sekretarz Generalny Rady Europy, Thorbjørn Jagland, który 15 września osobiście otwierał tę wystawę na Uniwersytecie Warszawskim, rozpoczął ambitny plan reformy Rady, który pomoże jej kontynuować swoje dzieło w zmieniającej się Europie.

 

Liczymy, że reforma przyczyni się do wzmocnienia roli Rady Europy w europejskiej architekturze instytucjonalnej. W związku z tym wspieramy intensyfikację relacji

 

z partnerami międzynarodowymi, takimi jak ONZ czy OBWE i próbę budowy „nowej jakości" w relacjach z Unią Europejską, polegającej na regularnych konsultacjach politycznych na najwyższym szczeblu.

 

Z nadzieją przyjmujemy też opracowanie nowej formuły budżetu i Programu Działań Rady Europy oraz wprowadzenie w życie nowej koncepcji jej obecności w terenie.

 

Z zainteresowaniem oczekujemy na wyniki pracy „grupy zadaniowej 2020", powołanej w celu refleksji nad definicją nowej roli Rady w Europie.

 

Dla powodzenia reform konieczne jest jednak poparcie i działania wszystkich państw członkowskich oraz wszystkich organów Rady, w tym jej Zgromadzenia Parlamentarnego.

 

Zapraszam wszystkich Państwa do zapoznania się z wystawą. Upamiętnia ona narodziny Rady Europy w 1949 r. i ukazuje proces budowy zjednoczonej Europy od jej zarania. Przedstawia także drogę Polski do instytucji europejskich, a pierwszym krokiem na tej drodze było właśnie przystąpienie do Rady Europy w 1991 r. Wystawa ilustruje także wkład Polski w kształtowanie wspólnego europejskiego dziedzictwa oraz promocję wartości demokratycznych i praw człowieka.

Życzę miłych wrażeń i wartościowych refleksji."