Artykuł z wrześniowego wydania Pulsu Medycyny

Pod koniec czerwca br. odbył się na Śląsku Kongres Prawa i Sprawiedliwości. Miał charakter polityczny, a jego celem było jak najlepsze przygotowanie się do zbliżających się kampanii wyborczych. Został zwołany we wcześniejszym terminie, przed upływem kadencji władz partii, ze względu na fakt, iż w najbliższych dwóch latach czekają nas „poczwórne" wybory. Jarosław Kaczyński został ponownie wybrany prezesem partii i tym samym potwierdził swoje przywództwo w największej opozycyjnej formacji politycznej.


Spotkanie nasze miało również charakter programowy. I to podkreślam. Przeprowadzono dyskusję nad wszystkimi problemami, które Prawo i Sprawiedliwość chce rozwiązać po wygranych wyborach. Odbyło się 13 paneli tematycznych, m.in.: o pracy, rodzinie, systemie emerytalnym, podatkach, edukacji, kulturze i młodzieży.
Jeden z paneli dotyczył opieki zdrowotnej, i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W sali zabrakło miejsc. Świadczy to o tym, że delegaci bardzo poważnie potraktowali problemy ochrony zdrowia (w przeciwieństwie do odbywającego się równolegle zjazdu partii rządzącej). Spotkanie prowadził przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos, lekarz-radiolog. Program Prawa i Sprawiedliwości, w pigułce, zaprezentował były wiceminister zdrowia, również lekarz, senator Bolesław Piecha. Następnie, eksperci i praktycy, niezwiązani z partią, a wśród nich: Maria Ochman (przewodnicząca krajowego sekretariatu ochrony zdrowia NSZZ „Solidarność,), Konstanty Radziwiłł (były prezes a obecnie wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej), Adam Sandauer (założyciel i honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów „Primum non Nocere", Krzysztof Bielecki (profesor chirurgii, były kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologii CMKP w Warszawie, członek NRL) odnieśli się i do obecnej sytuacji w służbie zdrowia i do proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian. Następnie odbyła się bardzo ciekawa dyskusja dotycząca sposobu finansowania systemu opieki zdrowotnej, organizacji podstawowej opieki zdrowotnej, utworzenia sieci szpitali i powrotu medycyny szkolnej.


Program Prawa i Sprawiedliwości, co dla mnie jest najważniejsze, zakłada zwiększenie finansowania służby zdrowia, likwidację NFZ i zmianę systemu finansowania na budżetowy. Program kładzie nacisk na uporządkowanie systemu, który musi zapewnić równy dostęp do lekarza. Ponadto przewidujemy stworzenie sieci szpitali, w której należy uwzględnić małe szpitale powiatowe. Stanowią one wielkie wsparcie dla mieszkańców wsi, gdyż większość świadczeń powinna być dostępna blisko domu chorego. Przewidujemy również zwiększenie w systemie roli lekarza rodzinnego ze znaczącym rozszerzeniem jego uprawnień,w tym z zakresu świadczeń i badań diagnostycznych. Uważamy za pożądany powrót podyplomowego stażu lekarskiego. Ze względu na podkreślany przez pediatrów bardzo zły stan zdrowia dzieci i młodzieży konieczne jest naszym zdaniem przywrócenie medycyny szkolnej – lekarzy i lekarzy dentystów w placówkach oświatowych. Według nas i ekspertów należy położyć większy nacisk na propagowanie zachowań prozdrowotnych, profilaktykę i prewencję oraz jak najszybsze uchwalenie tak długo zapowiadanej i tak potrzebnej ustawy o zdrowiu publicznym.

 

 

Stanisław Karczewski

wicemarszałek Senatu RP