Wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski zorganizował konkurs. Zwycięzcy pojadą do Brukseli.

 

IMG 621314 kwietnia rozstrzygnięto III edycję konkursu pt.: „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć", organizowanego przez wicemarszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Tym razem finał odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Białobrzegach. 62 uczestników z 12 szkół z powiatów białobrzeskiego, grójeckiego i przysuskiego rozwiązało test składający się z 55 pytań, przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Swoją obecnością zaszczyciło organizatorów wielu wspaniałych gości, wśród nich m.in. wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski, prof. Wiesław Wysocki ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz kpt. Leon Barszcz z SZŻAK Okręg Radom - Koło w Białobrzegach. Obecni byli również parlamentarzyści – posłowie Dariusz Bąk i Marek Suski, sekretarz Starostwa Powiatowego w Białobrzegach oraz władze miasta Białobrzegi, samorządowcy, przedstawiciele Stowarzyszeń, dyrekcje szkół biorących udział w konkursie, nauczyciele oraz niezwykle licznie uczniowie.

 

 

Wyniki konkursu ogłosili organizatorzy tegorocznej edycji - wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz poseł Dariusz Bąk. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Adam Ławniczek - uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu, II miejsce - Andrzej Widomski z Liceum Ogólnokształcącego w Białobrzegach. Ze względu na jednakową liczbę punktów uzyskanych w teście, o trzecim miejscu musiała rozstrzygnąć dogrywka. Jednak i ta zakończyła się remisem. Na szczęście w rozmowie telefonicznej z marszałkiem Stanisławem Karczewskim, eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk, bez namysłu, przyznał dodatkowe miejsce na wyjazd do Brukseli.

Tym samym trzeci wynik ex aequo zdobyli Monika Kamińska z LO w Białobrzegach oraz Bartosz Małachowski z LO w Grójcu. Tak więc wszyscy czterej laureaci, na zaproszenie posła Zbigniewa Kuźmiuka, pojadą do Brukseli. Poseł IMG 6226Marek Suski wręczył nagrodę laureatowi drugiego miejsca i pogratulował wygranym. Wyraził radość z faktu, iż zwycięzcą został uczeń LO w Grójcu, do którego sam uczęszczał.

 

Marszałek Karczewski zapewnił również inne, niezwykle atrakcyjne nagrody, a wśród nich  markowe tablety, eBooki, mp3, książki, albumy, plecaki i wiele innych upominków. Wszystko to dzięki uprzejmości współorganizatorów i sponsorów. Byli nimi m.in. IPN, euredeputowany Zbigniew Kuźmiuk i prof. Zdzisław Krasnodębski, posłowie Marek Suski i Dariusz Bąk oraz wiele innych osób i firm, które włączyły się w przygotowania. Konkurs nie odbyłby się bez zaangażowania Dyrekcji Liceum w Białobrzegach - Pań Iwony Śliwy i Mileny Sobani. Serdecznie dziękuję Paniom za pomoc w organizacji i tak miłe przyjęcie – powiedział marszałek Stanisław Karczewski.

 

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Nauczycieli Tajnego Nauczania i Żołnierzy Armii Krajowej, który znajduje się przed Liceum. Tutaj był silny ośrodek partyzancki w okresie II wojny światowej. Ci ludzie ponosili później tego konsekwencje w okresie komunizmu, a nasza  młodzież podtrzymuje pokoleniową walkę o utrzymanie naszej tożsamości narodowej - powiedział przed pomnikiem poseł Dariusz Bąk, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach.

Marszałek Stanisław Karczewski, organizator Konkursu, rozpoczął od powitania „w gościnnym Liceum w Białobrzegach im. Armii Krajowej”. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiejszy finał był tak bardzo emocjonujący i ciekawy. Przede wszystkim dziękuję nauczycielom i uczniom (…), że interesujecie się historią, interesujecie się Polską, interesujecie się tym jak Polska będzie wyglądała. Jest to swoistego rodzaju przekazanie pałeczki pokoleniowej. Wiedza jaką osiągnęliście była imponująca – powiedział marszałek Karczewski do młodzieży.

IMG 6211Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentował prof. Wiesław Jan Wysocki, który wyraził radość z powodu uczestnictwa w uroczystości, w szkole która nosi dumne imię Armii Krajowej. Kiedy 5 lat temu, staraniem śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP i śp. Janusza Kurtyki – Prezesa IPN, Sejm ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, od razu zaczęły się uroczystości zainicjowane właśnie przez ludzi młodych - powiedział profesor.  

 

Za trud, za pracę włożoną dla oddania hołdu wielkim Synom Ojczyzny Najjaśniejszej RP, wszystkim zgromadzonym, serdecznie dziękuje w imieniu Armii Krajowej – dodał kapitan Leon Barszcz ze ŚZŻAK - Koło Białobrzegi.

 

Wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski wyraził przekonanie, że tych konkursów będzie jeszcze wiele, i że w kolejnych, tak jak dotąd, frekwencja będzie rosła (…) Mówił o tym jak istotna jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych i jak dużo jest jeszcze do zrobienia.  Wielu, którzy tak jak „Inka” „zachowali się jak trzeba” cały czas pozostaje anonimowymi. Nie wystarczy nam, że znajdziemy tych ludzi, chcemy całkowicie ich przywrócić pamięć (…) - powiedział prezes dr Ukielski.

 

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Białobrzegach, Pani Iwona Śliwa powiedziała, że jestem dumna, ponieważ dwóch uczniów Liceum zajęło bardzo wysokie lokaty. Organizacja takiego konkursu jest samą przyjemnością. Dla mnie, jako dla dyrektora szkoły, która nosi imię Armii Krajowej, tego typu inicjatywy są szczególnie cenne. W dzisiejszych czasach trudno jest wychowywać w duchu patriotyzmu, biorąc pod uwagę, że została ograniczona liczba godzin historii, taki konkurs ma szczególną rangę. Pani Dyrektor wspomniała, że szkoła jest w trakcie inicjatywy otwarcia Regionalnej Izby Pamięci, związanej z historią szkoły, lokalnym środowiskiem Żołnierzy Armii Krajowej, Nauczycieli Tajnego Nauczania. Otwarcie Izby planowane jest we wrześniu, podczas obchodów powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

 

https://www.facebook.com/stanislawkarczewski              www.stanislawkarczewski.pl     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.              Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.