Prezydent Słowenii złożył wizytę w Senacie.

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0005Prezydent Słowenii Borut Pahor złożył 22 kwietnia 2016 r. wizytę w Senacie. Delegację przyjął marszałek Stanisław Karczewski. Politycy rozmawiali o przygotowaniach do warszawskiego szczytu NATO, o bezpieczeństwie w Europie, o przyszłości UE, a także o kryzysie imigracyjnym.

 

Prezydent Pahor podkreślił, że przybył do Polski w celu pogłębienia relacji politycznych, gospodarczych i kulturalnych słoweńsko-polskich. Zaznaczył, że w czasach, gdy coraz więcej jest wokół niebezpiecznych napięć lepiej w pobliżu mieć przyjaciół. Dodał, iż świat ostatnio generuje więcej problemów niż jest w stanie rozwiązać. Gość pytał marszałka, w kontekście zbliżającego się szczytu NATO, o możliwość dialogu z Rosją.

 

Marszałek podkreślił, że w kwestii dialogu z Rosją Polska ma takie samo stanowisko jak Unia Europejska. Wspólne unijne stanowisko, zdaniem marszałka, ma większą siłę. Dodał, że Polska popiera unijne sankcje wobec Rosji. S. Karczewski powiedział, że Polska przygotowuje się do szczytu NATO i uważamy, że obecność wojsk NATO na wschodzie i południu Europy sprawi, że cała Europa będzie bezpieczniejsza, a bezpieczna Europa jest celem naszej polityki zagranicznej.l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl9976

 

Prezydent powiedział, że Słowenia rozumie nasze stanowisko w sprawie wzmocnienia obecności wojsk NATO w tej części Europy. Dodał, że jeśli trzeba będzie to jego kraj je poprze.Zdaniem B. Pahora Europa ma dziś większy problem z wewnętrznym terroryzmem i jego zdaniem potrzebne będzie użycie siły przeciwko tzw. państwu islamskiemu.

 

Politycy rozmawiali także o przyszłości Europy i kryzysie migracyjnym. Marszałek podkreślił, że dużo będzie zależało od referendum w Wielkiej Brytanii. Dodał, że jest optymistą i jego zdaniem przyniesie ono dobre rozwiązanie dla Wielkiej Brytanii i dla Europy. Marszałek powiedział, że Polska widzi przyszłość Europy we wspólnocie suwerennych, równych państw. Politycy w związku z kryzysem migracyjnym wskazali na konieczność sprawnej realizacji porozumienia zawartego przez Unię Europejską z Turcją, po to by wesprzeć m.in. Grecję, która z tego powodu znajduje się w trudnej sytuacji.

 

 

 

 

Źródło/Foto: Senat RP