Wystawa "Ignacy Jan Paderewski (1860 - 1941). Polak, Europejczyk, mąż stanu i artysta"

27076472583 1c8d8edd9e mMarszałek Stanisław Karczewski otworzył 15 czerwca br. w Senacie wystawę „Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) Polak Europejczyk, mąż stanu i artysta".

 

 

 „Gdyby nie aktywność Ignacego Jana Paderewskiego w Stanach Zjednoczonych, to wolność przyszłaby później" – mówił. Marszałek Karczewski podkreślił, że ekspozycja jest „we właściwym miejscu", bo to właśnie Senat jest opiekunem Polonii.

 

W uroczystości wzięli udział senatorowie oraz przedstawiciele organizacji, które zajmują się na co dzień popularyzacją wiedzy o Ignacym Janie Paderewskim, także ze Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

 

Senat 15 czerwca br. podjął uchwałę w 75. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, w której czytamy m.in.: 27687137195 948a67258e m„Przełomowy w działalności politycznej Paderewskiego był rok 1915, kiedy kompozytor wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko stał się ideowym przywódcą Polonii amerykańskiej i najgorętszym orędownikiem sprawy polskiej za oceanem. To dzięki Ignacemu Janowi Paderewskiemu prezydent USA Thomas Woodrow Wilson dowiedział się o sytuacji Polski pod zaborami i dramacie zniewolonych Polaków. Aktywność kompozytora i szacunek, jaki wzbudzał, przekonały prezydenta Wilsona o konieczności powstania niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza. Prawo Polski do niepodległości stało się jednym z 14 punktów programu pokojowego prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Program ten stał się podstawą Traktatu Wersalskiego kończącego I wojnę światową. Po powrocie do Polski Ignacy Jan Paderewski witany był jako bohater i symbol odrodzenia Ojczyzny. Jego przyjazd do Poznania stał się pretekstem do wybuchu powstania wielkopolskiego. W wolnej Ojczyźnie Paderewski został premierem rządu i w imieniu Polski, wraz z Romanem Dmowskim, złożył podpis pod Traktatem Wersalskim".

 

27076472273 93bc947abe mW 75. rocznicę śmierci wielkiego Polaka, artysty i polityka Senat oddaje cześć jego pamięci.

 

Podczas uroczystości prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski przypomniał, że od 4 lat stowarzyszenie wspiera inicjatywy służące kultywowaniu pamięci o Ignacym Paderewskim, m.in. festiwal muzyczny we Lwowie. Jego zdaniem takie działania służą także zbliżeniu polsko-ukraińskiemu i wpisują się w obchody 75. rocznicy śmierci wielkiego polskiego patrioty. Jak mówił Longin Komołowski, promowanie patriotyzmu nabiera szczególnego znaczenia dzisiaj, gdy niestety częste staje się publiczne ośmieszanie takiej postawy.

 

Dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie Tadeusz Skoczek podkreślił, że wystawa poświęcona Ignacemu Paderewskiemu stanowi ważny element misji kierowanej przez niego placówki. Jej ukraińska wersja peregrynuje po miejscach związanych z nim związanych i na Ukrainie odwiedza ją około 40–50 tys. osób rocznie. Wersja angielska odwiedziła już Londyn i Brukselę, planowana jest prezentacja w Paryżu.

 

Do udziału w kolejnym poświęconym Ignacemu Paderewskiemu festiwalu we Lwowie, który odbędzie się 12–14 listopada 2016 r., zaprosił prezes Fundacji im. Paderewskiego Adam Bala. Przekazał także marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu portret artysty namalowany przez ukraińskiego artystę o polskich korzeniach Wasyla Dutkę.

Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, była już prezentowana m.in. w Operze Lwowskiej podczas IV edycji Międzynarodowego Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”. Jej celem jest przybliżenie postaci tego l1eUwmOfZlOY5YVUlAbb2i0537wybitnego Polaka i ukazanie jego drogi życiowej, artystycznej i politycznej. Na wystawowych planszach ukazano m.in. jego rodzinne gniazdo w Kuryłówce na Podolu, kolejne etapy kariery artystycznej, m.in. sukcesy w Stanach Zjednoczonych, działania podejmowane na rzecz niepodległości Polski. Przedstawiono także reprodukcje portretów Paderewskiego, fragmenty teksów z jego „Pamiętników”, ilustracje z koncertu w Madison Square Garden w Nowym Jorku w 1932 r., artykuły z prasy zagranicznej. Na wystawie można zobaczyć także, jak wyglądała przepustka Paderewskiego uprawniająca do wzięcia udziału w podpisaniu Traktatu Wersalskiego w 1919 r. Są też zdjęcia z jego przyjazdu do Poznania w 1918 r. oraz fotografie z Józefem Piłsudskim.

 

 

Źródło/Foto: Senat RP