Marszałek Senatu z francuskimi senatorami o groźbie Brexitu, Ukrainie i sporze wokół TK

l1eUwmOfZlOY5YVUlAbb2i9831O groźbie Brexitu, przyszłości Unii Europejskiej, sytuacji na Ukrainie i sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce rozmawiał 17 czerwca 2016 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z francuskimi senatorami.

Senatorowie z Komisji ds. Europejskich Senatu Francji przybyli na zaproszenie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczył senator Michał Seweryński, przewodniczący KOmisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

 

Przewodniczący francuskiej komisji europejskiej Jean Bizet podkreślił, że senatorowie przybyli do Polski w „trudnych" dla Unii Europejskiej okolicznościach. Powiedział, że oczy Europejczyków skierowane są na Wielką Brytanię, w związku ze zbliżającym się tam referendum dotyczącym wyjścia lub pozostania tego kraju w UE. To, zdaniem senatora Bizeta, zmusza do refleksji nad przyszłością UE. Dodał, że przewodniczący francuskiego Senatu prosił o opinię w tej sprawie polskich parlamentarzystów.

 

Zdaniem marszałka Karczewskiego UE nie ma planu co zrobić w wypadku Brxitu, nie ma też planu, co zrobić, jak Wielka Brytania zostanie w Unii. „Debata w sprawie przyszłości UE toczy się, tak, jakby Wielka Brytania miała zostać w Unii" – powiedział marszałek. Dodał, że w trudnej sytuacji jest Słowacja, która niebawem przejmie przewodnictwo w UE. S. Karczewski podkreślił, że Unia Europejska w Polsce ma bardzo wielu zwolenników (ok. 80 proc.), ale jeśli Wielka Brytania wystąpi z UE to się może zmienić.

 

Przewodniczący Bizet pytał marszałka o sytuację na Ukrainie. Prosił też o wyjaśnienie sporu, który toczy się w Polsce wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

Marszałek powiedział, że niedawno przebywał na Ukrainie, gdzie odbywało się zgromadzenie parlamentarne Polska-Litwa-Ukraina. Podkreślił, że tam toczy się wojna hybrydowa, codziennie giną ludzie. Zdaniem marszałka UE powinna wspierać Ukrainę w jej aspiracjach unijnych i euroatlantyckich. S. Karczewski poinformował gości, że Ukraina, mimo trudnej sytuacji, wprowadza reformy: samorządowe, społeczne, reformę armii, wymiaru sprawiedliwości. Stara się walczyć z korupcją, uniezależniła się od rosyjskiego gazu. Marszałek Karczewski wyraził nadzieję, że na zbliżającym się w Warszawie szczycie NATO zapadnie decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki sojuszu. To, zdaniem marszałka, jest ważne, bo Rosja liczy się tylko z silnymi krajami, a Polsce zależy na tym, by kraje Europy Środkowo-Wschodniej tak właśnie były postrzegane.

 

Marszałek Karczewski wyjaśniając spór wokół TK podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość wprowadza reformy w atmosferze l1eUwmOfZlOY5YVUlAbb2i9852sporu politycznego. W jego ocenie opozycja nie była przygotowana, po 8 latach rządzenia, do przyjęcia roli opozycji. Mówił o bezprawnym mianowaniu sędziów Trybunału pod koniec ubiegłej kadencji, co było wbrew Konstytucji i zapoczątkowało całą tę sytuację, którą po dojściu do władzy PiS musiał zmienić, by móc realizować swoją politykę. Poinformował, że obecnie w Sejmie są trzy projekty ustaw dotyczące TK. Podkreślił, że rządzącym zależy obecnie na tym, by obowiązywały uregulowania dotyczące Trybunału sprzed ostatniej nowelizacji ustawy o TK, którą wprowadziła Platforma Obywatelska. Poprzednie uregulowania obowiązywały od 1997 r. do czerwca 2015 r. i nie były kwestionowane. Marszałek wyraził nadzieję, że opozycja da się przekonać do dobrych rozwiązań i spór zostanie zażegnany.

 

Francuscy senatorowie przebywają z dwudniową wizytą w Polsce. Wczoraj spotkali się z wiceministrem spraw zagranicznych ds. europejskich Konradem Szymańskim, dziś rozmawiają z senatorami z Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej nt. wyzwań stojących przed UE w związku z napływem imigrantów, Partnerstwa Wschodniego, europejskiej unii energetycznej i strategii jednolitego rynku cyfrowego.

 

Źródło/Foto: Senat RP