Koncert "Radomski Czerwiec Wolności"

146627429512925182087Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski uczestniczył w uroczystościach organizowanych w hołdzie uczestnikom Wydarzeń Czerwcowych w Radomiu w 1976 roku. Na zakończenie tych wyjątkowych obchodów odbył się koncert "Radomski Czerwiec Wolności".

 

Przed wielotysięczną publicznością wystąpiły zespoły: Dżem, Kult, Oddział Zamknięty i Kobranocka, a także Krystyna Prońko, Stanisław Soyka, Kortez i radomski raper Kękę. Poszczególne występy były przeplatane krótkimi filmami pokazującymi przyczyny, przebieg i konsekwencje wydarzeń z 25 czerwca 1976 roku, a całość była transmitowana przez TVP1.

 

Na scenie byli także uczestnicy wydarzeń z czerwca 1976 roku (fot.) - Jesteśmy im winni podziękowania i szacunek – mówili prowadzący koncert. Publiczność zareagowała gromkimi i długimi oklaskami.Bez tytułu

 

Wcześniej odbył się piknik historyczny „Witryna radomskich buntów". Uczestnicy imprezy w Rynku mieli okazję dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z 1976 roku, obejrzeć wystawę zdjęć pokazujących przebieg i konsekwencje robotniczego protestu oraz zobaczyć sprzęt wykorzystywany wówczas przez MO i ZOMO w tym Star 29 Hydromil z armatką wodną, czy Nysa 522. Podczas pikniku można było również zapoznać się z codziennym życiem radomian w latach siedemdziesiątych. Były m.in. popularne w tamtym czasie gry i zabawy, muzyka z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych oraz ówczesne przysmaki, w tym m.in. chleb z cukrem, andruty, blok czekoladowy i oczywiście woda z saturatora. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także przejażdżki Jelczem „Ogórkiem" po miejscach związanych z protestami z udziałem przewodnika biorącego udział w wydarzeniach w czerwcu 1976 roku.

 

Piknik historyczny w Rynku pokazał także, że robotniczy protest sprzed 40 lat nie był jedynym buntem, jaki zapisał się w historii Radomia. W widowisku historycznym „Z dziejów radomskich buntów" wzięły udział grupy rekonstrukcyjne, które przedstawiły wydarzenia od czasów średniowiecza, aż po wiek XX. Poszczególne sceny przypomniały m.in. takie wydarzenia jak: bunt Kasztelana Janusza przeciwko księciu dzielnicowemu Leszkowi Czarnemu w XIII wieku, ogłoszenie Konstytucji „Nihil Novi" w 1505 roku, wystąpienie szlachty przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie, konfederacja radomska, Powstanie Kościuszkowskie, Powstanie Styczniowe, masakra manifestacji robotniczej 1905 roku, proklamacja tzw. „Republiki Radomskiej, akcja żołnierzy Armii Krajowej na więzienie UB w Radomiu. Całość zakończyła symboliczna scena wejścia na plac uczestników wydarzeń z 1976 roku.

 

Źródło: Radom News

Foto: Radom Nasze Miasto