Marszałek Senatu RP w programie "Gość Wiadomości"

15 grudnia 2016 roku w programie "Gość Wiadomości" wywiadu udzielił Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Rozmowa dotyczyła między innymi prowadzenia obrad przez wicemarszałka Bogdana Borusewicza, wynagrodzeń parlamentarzystów oraz reformy edukacji.

– To była moja decyzja. Ale to nie była forma kary. To, co się wtedy stało, było nielogiczne, niedobre i bardzo szkodliwe – powiedział w programie „Gość Wiadomości" marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wyjaśniając decyzję o odsunięciu wicemarszałka Borusewicza od prowadzenia obrad Senatu.

 

 

W październiku marszałek Senatu Stanisław Karczewski podjął decyzję, że wicemarszałek Bogdan Borusewicz nie będzie prowadził obrad Senatu. Miało to związek z decyzją Borusewicza, który na posiedzeniu Senatu na początku października zdecydował o przerwie w obradach do 20 października. Decyzja ta, jak podkreślał wtedy Karczewski, nie była z nim konsultowana.

 

Teraz Bogdan Borusewicz ma znowu poprowadzić obrady. Zdaniem marszałka Karczewskiego nie złamał on regulaminu. – To była moja decyzja. Ale to nie była forma kary. To, co się wtedy stało, było nielogiczne, niedobre i bardzo szkodliwe – powiedział. Podkreślił, że jego decyzja była symboliczna. Dodał, że wciąż dokonywane są próby obstrukcji, dlatego prace w Senacie tak długo trwają. – Chociażby dzisiejsze posiedzenie będzie trwało aż do 3 w nocy. Tak niestety jest, że przy wielu ustawach jest duża obstrukcja, powtarzane są te same argumenty, te same pytania – wyjaśnił. Jego zdaniem jeżeli dochodzi do ogłoszenia przerwy, która sięga dalej niż rozpoczęcie następnego posiedzenia, to jest to kolizja, nieprawidłowość.


– Musiałem pokazać, że nie może dochodzić do obstrukcji spowodowanej działaniami wicemarszałka z opozycji i odwołałem decyzję pana marszałka Borusewicza – mówił „Gość Wiadomości". Przypomniał, że kiedy on był wicemarszałkiem i prowadził obrady, to zawsze pytał ówczesnego marszałka Borusewicza ile ma ogłosić przerwa.– To były okresy 20, 30 minutowe. Wyjaśniliśmy to sobie z panem marszałkiem. Nie będziemy do tego wracać – zapewnił.

 

Obejrzyj cały program "Gość Wiadomości" z udziałem Marszałka Stanisława Karczewskiego

 

Źródło/Foto/Video: TVP Info