35. posiedzenie Senatu RP.

24 lutego 2017 r. zakończyło się 35. posiedzenie Senatu. Na obradach gościła przebywająca z wizytą w Polsce delegacja czeskiego Senatu z jego przewodniczącym Milanem Štěchem.

Porządek obrad został uzupełniony o pięć ustaw - ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i ustawę zawierającą przepisy ją wprowadzające, nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, nowelizację ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a także ustawę o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Z porządku wykreślona została ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, która będzie omówiona na następnym posiedzeniu.

Senatorowie zaproponowali, by przepisy upraszczające kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego weszły w życie od 1 lipca, a nie od marca br. jak przewidywała nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Senat wprowadził właśnie tę jedną poprawkę do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która dotyczy pakietu onkologicznego. Wprowadza ona uproszczoną sprawozdawczość w zakresie prowadzenia list osób oczekujących na świadczenia udzielane na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. Przyznaje ministrowi zdrowia uprawnienia do ogłaszania, w drodze obwieszczenia, zaleceń postępowania dotyczących diagnostyki i leczenia w zakresie świadczeń finansowanych ze środków publicznych, odrębnie dla poszczególnych dziedzin medycyny.

Izba z 5. poprawkami przyjęła ustawę o zmianie ustawy o rzecznikach patentowych. Był to rządowy projekt. Nowelizacja znosi stawki minimalne pobierane przez rzeczników patentowych za wykonywanie czynności określonych w umowach zawartych z klientami. Takie stawki pozostaną wyłącznie na potrzeby ustalania i zasądzania kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz przed Urzędem Patentowym orzekającym w postępowaniu spornym. Komisja Europejska w opinii z 25 lutego ubr. uznała, że dotychczas obowiązujące stawki minimalne naruszają artykuł 258 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskie - ograniczają swobodę przedsiębiorczości i transgranicznego świadczenia usług przez rzeczników patentowych. Po wejściu w życie nowelizacji rzecznicy patentowi będą mogli stosować konkurencyjne ceny za swoje usługi. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, której projekt przygotował rząd. Nowelizacja przyznaje weteranom prawo do otrzymania i noszenia ubioru mundurowego wraz z oznakami stopni wojskowych, co będzie wyrazem uznania dla ich niezłomnej postawy i zasług w walce o niepodległość Polski. Uhonorowani w ten sposób zostaną członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, m.in. żołnierze wyklęci, powstańcy warszawscy, żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Każdy członek korpusu będzie mógł jednorazowo i bezpłatnie dostać na własność mundur i nosić go w określonych sytuacjach wraz z oznakami stopni wojskowych. Wystarczy złożyć wniosek do wojskowego komendanta uzupełnień. Ubiór mundurowy kombatantów będzie się różnić od umundurowania używanego przez Siły Zbrojne RP. Nowelizacja wzorowana jest na prawach, jakie w 1919 r. rząd II RP przyznał weteranom powstania styczniowego. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i ustawą – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, których projekty przygotował rząd. Ustawa powołuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który powstanie z połączenia części Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Jej celem jest stworzenie instytucji, która będzie realizowała zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich oraz gospodarowaniem państwową ziemią. Połączenie zadań dwóch agencji ma zmniejszyć koszty funkcjonowania, poprawić dostępność do usług i informacji dla beneficjentów i zmniejszyć obciążenia administracyjne. Ośrodek przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych w zakresie gospodarowania państwową ziemią, a także kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych. Będzie też wykonywać zadania Agencji Rynku Rolnego, takie jak wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programu związanych z dostarczaniem owoców i mleka do szkół, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych. Docelowo KOWR zarządzać ma także nowymi instrumentami wsparcia i stabilizowania sytuacji w rolnictwie, np. ochroną dochodów rolniczych, marketingiem rolnym oraz scalaniem i wymianą gruntów. Jedyną agencją płatniczą będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa stanowią, że ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r., z wyjątkiem niektórych artykułów, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy.

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Był to projekt rządowy. Na mocy nowelizacji w wykazie podmiotów uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku będą mogły być umieszczone organizacje pożytku publicznego, które nie złożyły w terminie sprawozdania, ale wykażą, że stało się tak nie z ich winy albo z przyczyn od nich niezależnych. Obecnie warunkiem umieszczenia organizacji w tym wykazie jest terminowe złożenie sprawozdania merytorycznego z działalności oraz rocznego sprawozdania finansowego z roku, za który składają one zeznanie podatkowe. Ustawa wchodzi w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia.

Izba bez poprawek przyjęła ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Był to projekt poselski. Nowelizacja obejmuje prawem do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego funkcjonariuszy Służby Celnej, którzy przyjęli propozycję pracy na podstawie przepisów ustawy z 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, od pierwszego dnia ubezpieczenia.

Senatorowie wprowadzili 7 poprawek do ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, powstałą na bazie projektu poselskiego. Ustawa wykonuje prawo Unii Europejskiej. Zasadniczym kierunkiem zmian związanych z wdrożeniem prawodawstwa unijnego jest poszerzenie zakresu automatycznej wymiany informacji podatkowych i wprowadzenie jednolitego standardu takiej wymiany. Określa ona zasady i tryb wymiany informacji podatkowych z innymi państwami, obowiązki instytucji finansowych oraz kontrolę ich wykonywania. Ustawa ma ograniczyć oszustwa podatkowe oraz przeciwdziałać trudnościom w określaniu wysokości zobowiązań podatkowych, wynikającym z wzrastającej liczby przeprowadzanych transakcji transgranicznych. Ustawa wejdzie w życie po siedmiu dniach od dnia ogłoszenia z wyjątkami.

Bez poprawek senatorowie uchwalili nowelizację ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej i ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Nowelizacja zmienia ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawę Przepisy wprowadzające ustawę o KAS tak, aby dostosować je do znowelizowanych ustaw: o podatku od towarów i usług oraz Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja m.in. znosi podwójne odprawy dla funkcjonariuszy służby celnej.

Senatorowie na tym posiedzeniu zapoznali się z informacją rządu o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej od lipca do grudnia 2016 r. – w trakcie przewodnictwa Słowacji w Radzie UE, którą przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.


Wiceminister Konrad Szymański przypomniał, że prezydencja słowacka skoncentrowała się na czterech głównych priorytetach: silnej gospodarczo Europie, nowoczesnym jednolitym rynku, polityce migracyjnej i zaangażowaniu globalnym Europy.

Podkreślił on, że w czasie tej prezydencji jednym z głównych wyzwań była konieczność szybkiego zareagowania na ogłoszenie wyników referendum ws. Brexitu. Według niego, reakcja strony słowackiej była "adekwatna, na czas i pozwoliła zjednoczyć Unię w ramach 27 państw". Natomiast pozostał problem dekompozycji wspólnego europejskiego rynku. Wiceminister spraw zagranicznych zadeklarował, że Polska chce jak najbliższych relacji gospodarczych i w zakresie bezpieczeństwa, także z Wielką Brytanią, ale nie za cenę dekompozycji wspólnego rynku.

Kolejnym wyzwaniem - mówił Konrad Szymański - była europejska polityka migracyjna, albowiem kryzys migracyjny jest "kluczowym elementem napięcia politycznego, wciąż niezagaszonym". Jego zdaniem, prezydencja słowacka zrobiła wiele, by poszukać scenariusza, który mógłby przywrócić jedność w tej sprawie państw członkowskich. "Polska zachowuje się solidarnie, ponadprzeciętnie i jest gotowa do najbardziej ambitnych planów w zakresie skutecznych instrumentów przeciwdziałania kryzysowi uchodźczemu pod jednym warunkiem: że będziemy widzieli dokładnie tę samą gotowość do wysłuchiwania naszych racji ws. reformy systemu azylowego" - podkreślił wiceszef MSZ. Wyjaśnił, że nasz kraj nie może popierać mechanizmu, który jest nieskuteczny. „Instrumenty alokacji nie są w stanie rozwiązać kryzysu migracyjnego, ponieważ nie ma takich zdolności w żadnym z państw członkowskich UE, w żadnym, aby absorbować potencjalne miliony osób, które chciałyby przekroczyć granice UE" - podkreślił wiceminister Szymański.

Źródło/Foto: Senat RP