Spotkanie przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

O przyszłości Unii Europejskiej i wyszehradzkim wymiarze parlamentarnym 7 marca 2017 r. debatowali przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej podczas szczytu zorganizowanego w Sejmie w ramach polskiej prezydencji w V4.

Dyskusja w polskim parlamencie toczyła się po opublikowaniu przez Komisję Europejską Białej Księgi, a także po spotkaniu przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii 6 marca 2017 r., podczas którego mówiono o Europie 2 prędkości.

Otwierając spotkanie, marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że o przyszłości Unii Europejskiej powinny decydować suwerenne państwa członkowskie. Jego zdaniem sytuacja w UE jest znacznie bardziej skomplikowana niż przedstawiono to w Białej Księdze zaprezentowanej przez szefa KE Jean-Claude’a Junckera, zawierającej 5 scenariuszy zmian i warunki współpracy 27 państw po wyjściu Wielkiej Brytanii. Przewidują one zarówno rozluźnienie integracji, UE wielu prędkości, jak i federację. W opinii marszałka Sejmu należy najpierw uzyskać porozumienie co do zasad i celów integracji, a dopiero potem rozważać instytucjonalny kształt Unii Europejskiej. Według niego powinna ona być oparta na równości państw członkowskich i ich równoważnym wpływie na decyzje wspólnoty.

Marszałek Marek Kuchciński przypomniał, że europejskie badania opinii publicznej wskazują, że najwyższy poziom akceptacji dla integracji europejskiej mają obywatele nowych państw członkowskich, m.in. Polacy. Najniższe zaufanie do instytucji europejskich wykazują natomiast Francuzi i Belgowie. Dotyczy to także walki z terroryzmem i związanego z nią ograniczania swobód obywatelskich.

Zdaniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego Unii Europejskiej potrzeba sukcesu, a są nim stabilne kraje czwórki wyszehradzkiej. Przypomniał, że to właśnie Polska, Czechy, Słowacja i Węgry przeprowadziły trudne i bolesne reformy, by znaleźć się we wspólnocie wolnych państw. Jak mówił, gdyby nie jałtański podział, te kraje byłyby wśród założycieli Unii Europejskiej. „My nie jesteśmy ani peryferiami, ani ogonem Europy. Jesteśmy gronem państw, które odniosły sukces gospodarczy i cywilizacyjny możliwy dzięki naszemu uczestnictwu w Unii i przestrzeganiu reguł w niej rządzących. My przestrzegamy zasad Paktu Stabilności i Wzrostu” – mówił marszałek Stanisław Karczewski. Przypomniał, że kryzys gospodarczy i finansowy lat 2007–2010, masowy napływ imigrantów i uchodźców od 2015 r. i decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej ujawniły problemy tego unikalnego w europejskiej historii projektu integracyjnego. Unia przeżywa też kryzys przywództwa politycznego.

„Wszelkie badania dotyczące warunków powodzenia procesów integracji międzynarodowej wskazują, że konieczny jest po pierwsze, sukces gospodarczy, po drugie – równoważność korzyści tak, żeby słabsze podmioty nie czuły się zdominowane. Potrzebna jest też rosnąca spójność wzrostu poziomów życia obywateli oraz wychodzące poza egoistyczne pojmowanie interesu narodowego przywództwo” – powiedział marszałek Stanisław Karczewski. W jego opinii rzut oka na mapę Europy przekonuje, że dla państw wyszehradzkich nie ma innego miejsca niż w Unii Europejskiej. „Unii demokratycznych i równoprawnych partnerów, opartej na zasadzie solidarności. To są podstawy europejskiego dobrobytu oraz spójności społeczno-gospodarczej. Żadna reforma Unii nie może marginalizować naszego regionu” – podkreślił marszałek Senatu.

Podczas dyskusji szefowie parlamentów Grupy Wyszehradzkiej zaprezentowali podobne opinie na temat przyszłości UE jako wspólnoty opartej na współpracy suwerennych państw narodowych. Wskazywali także na znaczenie współpracy parlamentów narodowych z instytucjami unijnymi. Ich zdaniem należy zdiagnozować przyczyny trwającego kryzysu, a dopiero potem reformować Unię, a przede wszystkim jej struktury, ponieważ bez odnowy unijnych instytucji reforma się nie powiedzie.

Podczas szczytu mówiono również o propozycjach rozwijania współpracy w ramach V4. Chodzi m.in. o wzmocnienie polityki informacyjnej, promocję działań podejmowanych przez grupę czy organizowanie szkoleń dla studentów i pracowników.

W warszawskim szczycie udział wzięli przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér i przewodniczący Rady Narodowej Słowacji Andrej Danko, dwuizbowy parlament Republiki Czeskiej reprezentowali – przewodniczący Izby Poselskiej Jan Hamáček oraz przewodniczący Senatu Milan Štĕch.

Od 1 lipca 2016 r. Polska sprawuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Źródło/Foto: Senat RP