Marszałek Senatu na konferencji przewodniczących parlamentów UE.

O aktywności Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej w Bratysławie 24 kwietnia 2017 r. rozmawiali przewodniczący parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że Unia Europejska winna wzmocnić swoje zdolności kształtowania ładu międzynarodowego i stabilizowania sąsiedztwa.

Na konferencji Sejm i Senat Rzeczypospolitej reprezentowali marszałkowie Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że Unia Europejska winna wzmocnić swoje zdolności kształtowania ładu międzynarodowego i stabilizowania sąsiedztwa. Zwrócił uwagę na znaczenie skutecznego wdrażania Strategii Globalnej Unii Europejskiej. Stabilność i bezpieczeństwo w sąsiedztwie wzmacnia bezpieczeństwo całej Unii. Wskazał na sojusz transatlantycki jako ważny czynnik silnej pozycji Unii na arenie międzynarodowej. Zaznaczył, że parlamenty narodowe powinny posiadać instrumenty kontroli wdrażanej polityki zewnętrznej UE.

Przewodniczący parlamentu Luksemburga Mars di Bartolomeo podkreślił, że wartości europejskie – demokracja i praworządność – mają kluczowe znaczenie dla unijnej polityki zewnętrznej. Wyzwaniem dla Unii jest obrona tych wartości na całym świecie. Tylko zjednoczona, spójna wewnętrznie i wierna swoim wartościom Unia będzie w stanie działać skutecznie na arenie międzynarodowej. Ruchy populistyczne rozwijające się w państwach członkowskich zagrażają spójności Unii i, tym samym, jej skuteczności w polityce światowej.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wezwał do oparcia reformy Unii Europejskiej o zasady suwerenności, solidarności i równości. Podkreślił aktualność wartości chrześcijańskich, które legły u podstaw projektu europejskiego. Wskazał na konieczność wzmocnienia wpływu parlamentów narodowych na decyzje Unii. Zaproponował przyznanie grupie parlamentów inicjatywy ustawodawczej, a także możliwości blokowania decyzji unijnych. Zwrócił uwagę na znaczenie wzmocnienia kontaktów z państwami nie będącymi członkami Unii Europejskiej.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Słowenii Milan Brlez podkreślił, że ambicji wywierania wpływu na świecie nie zawsze towarzyszyła wola polityczna zawierania kompromisów w celu stworzenia prawdziwie wspólnej strategii międzynarodowej Unii. Podkreślił, że wartości muszą pozostawać kompasem europejskiej polityki zewnętrznej. Zaznaczył, że warunkiem skuteczności będzie uważny dobór celów i środków do ich osiągnięcia. Wezwał do większej aktywności na Bałkanach Zachodnich. Podkreślił, że głównym atutem Unii jest jej „miękka siła” – zdolność promowania dobrego rządzenia opartego na praworządności i zasadach demokratycznych.

Przewodniczący parlamentu Szwecji Urban Ahlin zwrócił uwagę na słabnące wzajemne zaufanie między państwami członkowskimi i instytucjami UE. Przedstawił funkcjonujący w Szwecji system kontroli działań rządu w negocjacjach dotyczących legislacji europejskiej przez parlamentarną komisję spraw europejskich. Wezwał parlamenty państw członkowskich do uważnego analizowania legislacyjnych propozycji Komisji Europejskiej, a także strategii przyjmowanej przez rząd w negocjacjach. Dodał, że parlamenty państw członkowskich powinny poddać krytycznej analizie obecne metody promowania demokracji na świecie.

W sesji poświęconej wzmacnianiu relacji między parlamentami a obywatelami marszałek Karczewski powiedział, że niska frekwencja w wyborach jest symptomem słabego zainteresowania obywateli polityką. Zdaniem Marszałka nowe technologie komunikacyjne nie mogą być traktowane jako substytut bezpośrednich i pogłębionych kontaktów z obywatelami. Szczególne znaczenie przypisał kontaktom z młodzieżą.

Wcześniej w sesji inauguracyjnej premier Słowacji Robert Fico podkreślił znaczenie europejskiego dziedzictwa kulturowego jako fundamentu i inspiracji wspólnych działań. Wezwał do pogłębionej refleksji nad sposobami rozwiązania najbardziej palących problemów politycznych i postawienia tamy rozwijającym się ruchom populistycznym. Zaznaczył, że Unia musi starać się wypracowywać prawdziwie wspólne rozwiązania w duchu poszanowania różnic istniejących między państwami członkowskimi, ale również z przekonaniem o wielkich możliwościach jakie daje wspólne działanie.

Wiceprzewodniczący parlamentu Malty Vincent Galea przedstawił bilans pierwszych miesięcy wymiaru parlamentarnego przewodnictwa Malty w Radzie Unii Europejskiej. Na Malcie odbyły się już cztery spotkania międzyparlamentarne poświęcone różnym aspektom funkcjonowania Unii Europejskiej. W tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone problematyce Wspólnej Polityki Zagranicznej i Obrony UE.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wskazał na rosnący niepokój obywateli w kwestii skuteczności i przyszłości Unii Europejskiej. Osiągniecia z przeszłości, jego zdaniem, nie wystarczają już by zapewnić Unii silne poparcie obywateli. Zaznaczył, że parlamentarzyści muszą starać się stworzyć Europę bliższą obywatelom. Ważnym zadaniem dla parlamentów państw członkowskich jest również działanie na rzecz przestrzegania zasady pomocniczości. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wyraził opinię, że tylko działając razem państwa europejskie będą w stanie stawić czoła wielkim wyzwaniom dzisiejszych czasów takim jak rosnące bezrobocie, terroryzm i przepływy migracyjne.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen zadeklarował, że wielkie wyzwania, z którymi Europejczycy muszą dziś się mierzyć wymagają wyjątkowej aktywności i determinacji. Politycy w państwach europejskich muszą przeciwstawić się populistom próbującym wykorzystać rosnące obawy obywateli. Przypomniał, że Komisja Europejska przedstawiła zestaw scenariuszy dotyczących przyszłości Unii Europejskiej, które mają być impulsem do debaty o kluczowych zadaniach Unii i sposobach ich realizacji. Dodał, że Komisja opublikuje również pogłębione opracowania dotyczące różnych problemów politycznych i zawierające propozycje konkretnych działań. Wezwał parlamenty państw członkowskich do aktywnego udziału w debacie o przyszłości Europy.

 

Źródło/Foto: Senat RP