Spotkanie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér zgodzili się podczas spotkania w węgierskim parlamencie 30 czerwca 2017 r., że dla Europy Środkowej najważniejsze jest utrzymanie jedności Grupy Wyszehradzkiej.

Marszałek rozmawiał z węgierskimi politykami m.in. o zakończonej polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej oraz o planach i priorytetach rozpoczynającego się 1 lipca br. węgierskiego przewodnictwa w tej grupie.

Marszałkowi w podróży na Węgry towarzyszyła wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz senatorowie: Dorota Czudowska, Jerzy Fedorowicz, Jan Maria Jackowski, Wiesław Kilian, Ryszard Majer, Czesław Ryszka i Artur Warzocha.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier podkreślił, że Węgry przejmują przewodnictwo w wyszehradzkiej czwórce w trudnym momencie. Powiedział, że stanowiska państw UE w sprawie imigracji nie zbliżyły się, a wynik wyborów we Francji i zapowiedzi francuskich polityków mogą wpłynąć na zmianę unijnej polityki. To, zdaniem Kövéra, może zagrozić spójności i integralności Grupy Wyszehradzkiej. Także zbliżające się wybory w Czechach mogą osłabić wyszehradzką czwórkę. Dodał, że Węgry mają świadomość istniejących zagrożeń i w ramach swojego przewodnictwa zrobią wszystko, by osiągnąć dobre rezultaty i następcom przekazać nie osłabioną grupę. Wyraził nadzieję, że w tych staraniach Węgrów wesprze Polska, tak jak Węgry wspierały polską prezydencję.

Marszałek Karczewski zgodził się, że przed Europą stoi wiele wyzwań. „Sprawa imigracji to problem, który jest ciągle przed nami” - powiedział. Zapewnił przewodniczącego, że Polska będzie wspierać dążenia do zachowania spójności wyszehradzkiej czwórki. Wyraził przekonanie, że nie jest to łatwe zadanie, ale wspólne działania pozwolą zachować nie tylko spójność grupy, ale jeszcze ją wzmocnić. Dodał, że dla Polski niezwykle istotna jest sprawa Brexitu, gdyż dotyczy ponad miliona Polaków, którzy w ostatnich latach wyjechali do tego kraju. Marszałek podziękował przewodniczącemu za przedpołudniowe spotkanie i wspólne składanie wieńców pod pomnikami, ważnymi dla historii obu narodów.

Przewodniczący mówił też o dwóch inicjatywach, nie związanych bezpośrednio z Grupą Wyszehradzką, które jednak mogą ją wzmocnić. Pierwsza to zapowiadany szczyt Trójmorza – spotkanie w Warszawie , na którym obecność zapowiedziało 9 prezydentów państw. To inicjatywa dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. Druga inicjatywa to zapowiadana wizyta na Węgrzech przywódcy chińskiego, która może wzmocnić ekonomicznie Europę Środkową.

Spotkania z węgierskimi politykami realizowane są w ramach podpisanego w kwietniu tego roku Porozumienia o Partnerstwie Strategicznym między marszałkami Sejmu i Senatu a przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier, które przewiduje ścisłą współpracę między parlamentami obu państw.

Późnym popołudniem politycy uczestniczyli w uroczystości koronacji kopii obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie.

Źródło: Senat RP