Marszałek Senatu RP z wizytą w Charkowie.

Marszałek Senatu w drugim dniu wizyty na Ukrainie 13 października 2017 r. spotkał się w Charkowie z gubernator tego obwodu Julią Switliczną. W trakcie spotkania mówiono o współpracy gospodarczej, handlowej, kulturalnej i naukowej.

Gubernator prosiła marszałka o umożliwienie rehabilitacji weteranów wojennych w Polsce. Marszałek wraz z gubernator odwiedzili szpital wojskowy w tym mieście.

Marszałek przekazał lekarzom specjalistyczny sprzęt medyczny kupiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczył też w uroczystości przekazania lekarzom-żołnierzom odznaczeń przyznanych im przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Odznaczenia wręczyła gubernator Switliczna.

Po wizycie w szpitalu marszałek powiedział: „odwiedziłem dziś żołnierzy, uścisnąłem ich dłonie i podziękowałem za ich poświęcenie, służbę na rzecz obrony granic Ukrainy, obronę granic Europy”. Podziękował też lekarzom żołnierzom za ich trud i poświęcenie. „Polska rozumie i wspiera Ukrainę” – powiedział S. Karczewski. Dodał, że Polska będzie wspierać współpracować z Ukrainą i z władzami Charkowa.

Marszałek Senatu obiecał, że po powrocie do kraju będzie rozmawiał z ministrem zdrowia o możliwościach rehabilitacji w Polsce ukraińskich żołnierzy, którzy potrzebują takiego leczenia. Podkreślił, że Polska takiej pomocy udzielała Ukrainie już wcześniej i nie odmówi jej też w przyszłości.

Gubernator Switliczna podczas wcześniejszego spotkania z marszałkiem Senatu powiedziała, że priorytetem dla władz Charkowa jest bezpieczeństwo i rozwój społeczny. Mówiła też o dynamicznym rozwoju regionu i zachęcała Polskę do współpracy z tym obwodem. Dodała, że istnieje współpraca obwodu charkowskiego z województwem wielkopolskim.

Marszałek podkreślił, że Polska docenia wysiłki Ukrainy na rzecz zachowania bezpieczeństwa i dodał, że bezpieczeństwo jest także podstawową kwestią dla polskich władz. „Polska wspiera Ukrainę i nadal będzie to robić. Będzie także zabiegać o podtrzymanie sankcji wobec Rosji, dopóki nie zacznie ona przestrzegać porozumień mińskich.

Gubernator podziękowała za zdecydowaną postawę Polski i wspieranie Ukrainy. Podkreśliła, że Ukraina chce się wzorować na polskich reformach samorządowych i wyraziła nadzieje na współpracę w tym zakresie. Zaprosiła też marszałka do udziału w forum gospodarczym organizowanym w Charkowie co roku na początku września.

Marszałek poinformował, że w grudniu br. wizytę w Charkowie ma złożyć prezydent Andrzej Duda. „Ta nasza obecność wynika z chęci współpracy, ale też jest symbolicznym gestem wsparcia Ukrainy” – zaznaczył marszałek Senatu.

Ostatnim punktem wizyty marszałka Senatu na Ukrainie było spotkanie z Polakami z obwodu charkowskiego.

Marszałek Senatu podkreślił, że przedstawiciele Polonii i Polaków poza granicami sami określili w konsultacjach prowadzonych przez Senat priorytety, na które powinna zostać przeznaczona senacka pomoc. Na pierwszym miejscu wskazali edukację dzieci i młodzieży i nauczanie języka polskiego. Dlatego marszałek zadeklarował, ze Senat będzie wspierał, w miarę możliwości, projekty związane z polskimi szkołami poza granicami i na Ukrainie. Obiecał też wsparcie w kwestii szkolenia nauczycieli.

S. Karczewski ocenił, że Polacy na Ukrainie dobrze ze sobą współpracują, mimo iż działa tam wiele organizacji. „Cieszy mnie to, bo niezgoda niweczy polonijną działalność” – powiedział. Podziękował też polskiemu Kościołowi, za to, ze wokół Kościoła gromadzą się Polacy, że to wiara i Kościół jednoczą Polaków na obczyźnie i podtrzymują w trwaniu przy polskości.

Przedstawiciele organizacji polonijnych w Charkowie mówili o permanentnym braku nauczycieli języka polskiego, przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na jego naukę, a także sygnalizowali brak pomieszczeń na prowadzenie działalności dydaktycznej. Poinformowali marszałka, że narodził się pomysł, by w Charkowie powstało centrum metodyczne dla nauczycieli języka polskiego, które będzie mogło wyszkolić większą liczbę nauczycieli.

Marszałek powiedział, że to bardzo dobry pomysł i zadeklarował, że będzie wspierał tę inicjatywę. Poinformował, że w projekcie budżetu na rok 2018 zapisano 100 mln zł dla Senatu na opiekę nad Polakami za granicą. Wyraził nadzieję, że kwota ta nie zostanie zmniejszona. S. Karczewski przekonywał , że Polska staje się krajem coraz bardziej atrakcyjnym i jest moda na Polskę, na szukanie polskich korzeni. Polska, według marszałka, ma coraz lepszą markę, staje się krajem konkurencyjnym i otwartym.

Marszałek tego dnia spotkał się z biskupem pomocniczym diecezji charkowsko-zaporoskiej Janem Sobiłą i zwiedził Centrum Pomocy Medycznej, działające przy Caritas Spes.

Marszałek w piątek odwiedził też Polski Cmentarz Wojenny w Piatichatkach, gdzie w 1940 r. pogrzebano ofiary zbrodni katyńskiej - ponad 3700 oficerów Wojska Polskiego, jeńców wojennych ze Starobielska. Marszałek odwiedził też polskie miejsca pamięci w Charkowie - tablice ku czci: marszałka Józefa Piłsudskiego, założyciela uniwersytetu w Charkowie hrabiego Seweryna Potockiego oraz - na gmachu byłej siedziby i więzienia NKWD, gdzie zamordowano polskich oficerów.

Wcześniej tego dnia, jeszcze w Kijowie marszałek Senatu oddał hołd pomordowanym i pochowanym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni. Złożył wieniec pod pomnikiem ofiar represji i na Polskim Cmentarzu Wojennym. Na tym cmentarzu upamiętniono blisko 3,5 tys. pomordowanych przez NKWD w 1940 r. obywateli polskich z ukraińskiej listy katyńskiej.

 

 

Źródło: Senat RP