Stanisław Karczewski w audycji Siódma9

„Po cichu trzymam kciuki za panią Katarzynę Lubnauer” – tak Stanisław Karczewski wypowiedział się w rozmowie w poranku „Siódma – Dziewiąta” 124 listopada 2017 roku na temat zaplanowanych na weekend wyborów szefa partii w Nowoczesnej.

„Jeśli rozmawiamy o opozycji, to wczorajszą decyzją Ryszard Petru pozbawił się szefa Nowoczesnej. Tak to przewiduję. Po cichu trzymam kciuki za panią Katarzynę Lubnauer” – dodał Karczewski.

Marszałek Senatu wymieniany również jako potencjalny kandydat PiS na prezydenta Warszawy mówił o decyzji PO i .N w sprawie wspólnego kandydata. A co z decyzją w sprawie kandydata PiS? „Na podjęcie decyzji mamy jeszcze sporo czasu; analizujemy sytuację, przygotowujemy się do wyborów. Na pewno nie jest tak, że zostaliśmy w blokach startowych. Decyzję podejmiemy na początku roku. Zastanawiamy się, analizujemy i wszystko przed nami. (...) Zjednoczona opozycja? Po kilku godzinach od oznajmieniu decyzji okazało się, że decyzja o wsparciu Trzaskowskiego nie była decyzją całej Nowoczesnej, tylko lidera” – powiedział marszałek Senatu.

Gość Marcina Fijołka był również pytany o przedłużający się serial dotyczący rekonstrukcji rządu i spekulacje: „Możemy uderzyć się w piersi, bo o rekonstrukcji mówiliśmy, że będzie w listopadzie, teraz słyszę głosy polityków Zjednoczonej Prawicy, spekulacje... Oni wkręcają się w spekulacje medialne. (...) Plotki o tym, że pani premier sobie nie radzi? Apelowałbym, prosiłbym o wstrzemięźliwość, jak Pan dobrze określił – Zjednoczonej Prawicy właśnie” – stwierdził.

W wywiadzie Karczewski ujawnił również to, czego dotyczą rozmowy podczas spotkań kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, w których uczestniczy także gość poranka „Siódma – Dziewiąta”: „Rozmawiamy nie tylko o sytuacji wewnętrznej w partii i rządzie, ale także o elementach, jakie nas otaczają. Rozmawiamy o wszystkich elementach życia politycznego; rozmawiamy o tym, co udało się zrobić, a czego nie. Rozmawiamy też o tym, co chcemy zrobić w drugiej części kadencji, ale i następnej kadencji. To w zasadzie już przygotowanie do wyborów parlamentarnych. Myślimy perspektywicznie i tym różnimy się od innych partii – chcemy zmieniać Polskę nie tylko w okresie krótko-, ale i długotrwałym” – podkreślił.

Karczewski odniósł się również do sporu między prezydentem Dudą a ministrem Macierewiczem: „Ja bym takich słów nigdy nie użył. Jest tak, że i pan prezydent, i pan minister Antoni Macierewicz chcą zmian w wojsku i chcą, by armia miała swoją siłę. Jeden i drugi działają w tym samym kierunku – potrzebne są dialog i cierpliwość. W wojsku naprawdę są dobre, rewelacyjne zmiany. (...) Polska staje się coraz bardziej bezpieczna” – ocenił. Marszałek Senatu podkreślił przy tym, że wierzy w scenariusz, w którym prezydent i szef MON dogadają się.

Czy prezydent ma wpływ na zmiany w rządzie? „To normalne, że rozmawia się o różnych pomysłach i perspektywach. Nie znam szczegółów rozmów, ale nie ma tam targów politycznych. To rozmowy, które prowadzą między sobą doświadczeni politycy, prawnicy i propaństwowcy” – deklarował polityk Prawa i Sprawiedliwości.

W wywiadzie marszałek Senatu mówił także o problemach i wyzwaniach, jakie stoją przed Polonią.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: siódma9.pl