Chanuka w Sencie.

19 grudnia 2017 r. w Senacie odbyła się uroczystość zapalenia lampy chanukowej z okazji żydowskiego Święta Świateł. Świece zapalili wspólnie marszałek Senatu Stanisław Karczewski i Jonny Daniels, prezes Fundacji From the Depths.

Gościem specjalnym na uroczystości była Alicja Szczepaniak-Schnepf, przedstawicielka Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Chanuka to trwające osiem dni doroczne żydowskie święto zwane także Świętem Świateł. Jego najważniejszym elementem jest codzienne zapalanie świec na dziewięcioramiennym świeczniku zwanym chanukiją – jednej pierwszego dnia, dwóch – drugiego, aż do ósmego dnia, kiedy zapala się osiem świec. Święto upamiętnia cud chanukowy, który wydarzył się w starożytnej Judei w II w. p.n.e. w czasie wojny o wolność religijną między żydowskimi powstańcami – Machabeuszami a okupującą kraj armią króla syryjskiego Antiocha IV. Kiedy Machabeusze odzyskali świątynię jerozolimską i wznowili w niej rytuał zapalania menory, posłużyło im do tego odnalezione małe naczynie z oliwą wystarczającą zwykle na jeden dzień. Tymczasem menora paliła się aż przez osiem dni. Chanuka jest świętem bardzo radosnym i rodzinnym. W każdy wieczór wokół chanukiji stawianej przy oknie tak, aby jej światło wychodziło na zewnątrz domu, gromadzi się cała rodzina. Zapalaniu chanukiji towarzyszą błogosławieństwa i pieśni. Spożywa się wtedy specjalne potrawy, na pamiątkę cudu smażone na oleju, a dzieci każdego dnia dostają prezenty.

From the Depths jest organizacją non profit, której celem jest budowanie wspólnej przyszłości Polaków i Żydów. Jej założycielem i prezesem jest Jonny Daniels. Fundacja współpracuje z osobami ocalałymi z Holocaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata, szczególnie z Europy Wschodniej.

 

 

Źródło: Senat RP