Przepremierowy pokaz spektaklu "Inspekcja".

W Senacie 5 kwietnia 2018 r. odbył się przedpremierowy pokaz spektaklu Teatru Telewizji Polskiej „Inspekcja” Grzegorza Królikiewicza i Jacka Raginisa-Królikiewicza.

Obecny był marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, senatorowie, posłowie oraz twórcy spektaklu.

„Teatr Telewizji – to jest właśnie realizacją misji społecznej” – mówił marszałek Senatu. Wspomniał, że telewizja w Senacie bywa często, przy okazji relacjonowania prac parlamentu. Jednak Teatr Telewizji gości tu po raz pierwszy. „Cieszę się, że razem będziemy przeżywać bardzo ważny spektakl, który dotyczy sprawy tragicznej. Przed ósmą rocznicą katastrofy smoleńskiej, to bardzo dobry moment na refleksję i połączenie się myślami z tymi, którzy zginęli w Katyniu, a także w Smoleńsku” – mówił marszałek Senatu.

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podziękował za możliwość prezentacji po raz pierwszy spektaklu „Inspekcja” w Senacie – „w miejscu ważnym dla polskiej historii i polskiego parlamentaryzmu”. Zaznaczył, że w dniu premiery w telewizji zobaczą go setki tysięcy, a może nawet milion widzów. „To kolejna cegiełka do budowy tego wielkiego dzieła, jakim jest Teatr Telewizji” – mówił prezes Kurski. Jak podkreślił, jest to jeden z największych, jeśli nie największy teatr na świecie.

Akcja dramatu rozgrywa się w sowieckim obozie jenieckim w czasie II wojny światowej, na kilka miesięcy przez dokonaniem zbrodni katyńskiej. Ukazuje patriotyczną postawę polskich oficerów tam więzionych.Wasilij Zarubin otrzymuje od Stalina zadanie zwerbowania polskich oficerów więzionych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Poprzez manipulację i grę pozorów próbuje nakłonić wojskowych do współpracy z komunistami.

"Inscenizacja" była przygotowywana przez wybitnego reżysera Grzegorza Królikiewicza, który zmarł w trakcie jej realizacji. Pracę nad spektaklem dokończył jego syn Jacek Raginis-Królikiewicz – reżyser i współautor scenariusza.

 

 

Źródło: Senat RP