VI Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne.

VI Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne zakończyła podpisana 25 czerwca 2018 r. w Santiago de Compostela przez przewodniczących czterech Izb konkluzja dotycząca kierunków współpracy dwustronnej w kwestii nauki, edukacji, gospodarki i turystyki, a także o bezpieczeństwie w Europie i przyszłości UE.

W tegorocznym Forum po raz pierwszy uczestniczyli polscy i hiszpańscy senatorowie.

Inaugurację VI Polsko-Hiszpańskiego Forum Parlamentarnego poprzedziła msza w katedrze św. Jakuba z udziałem dziecięcego chóru z Wielkopolski „Jakubowe Muszelki”.

Otwierając spotkanie przewodnicząca Kongresu Deputowanych Any Pastor Julián podkreśliła, że VI Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne odbywa się w szczególnym miejscu - zarówno dla Hiszpanów, jak i Polaków. „Jesteśmy w mieście Santiago de Compostela, w Galicji, w Hiszpanii” - mówiła. Przewodnicząca przypomniała, że miasto jest celem podróży wielu pielgrzymów już od czasów średniowiecza. „Dziękując za aktywność Polski i jej wkład w reaktywację szlaku św. Jakuba stwierdziła, że „budowanie wspólnej tożsamości pozwala nam stawić czoła współczesnym problemom”. „Hiszpania i Polska to bratnie kraje – mamy wiele wspólnej historii” - mówiła. Przewodnicząca wyraziła opinię, że „parlamenty powinny uczestniczyć w decyzjach podejmowanych w Parlamencie Unii Europejskiej. Nie możemy pozostawać bierni wobec ruchów migracyjnych. Musimy wypracować wspólne humanitarne stanowisko”.

Marszałek Stanisław Karczewski w imieniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, który odgrywa wiodącą rolę w relacjach ze środowiskami polskimi i polonijnymi za granicą, wyraził wdzięczność hiszpańskim władzom za wspieranie Polaków mieszkających w Hiszpanii (a jest ich około 100 tysięcy) w ich działaniach służących utrzymaniu polskości, polskiej kultury i języka polskiego, a także ich związków z krajem przodków. Marszałek mówił również o wspólnej historii i wielkich postaciach łączących Polskę i Hiszpanię. Marszałek podkreślił, że przemawiając w Santiago de Compostela nie może nie wspomnieć o sanktuarium Św. Jakuba. Przypomniał, że stary szlak pielgrzymkowy tu wiodący - Via Regia, stanowiący część Camino de Santiago, istnieje w Polsce co najmniej od 1252 r. Dziś jest odbudowywany po zniszczeniach z lat 1917-1989. Dodał, że jego rekonstrukcja może być symbolem odbudowywania jedności kulturowej Europy po szaleństwach XX wiecznych totalitaryzmów.

Według wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego „To, że możemy mówić o dobrych relacjach m. in. gospodarczych i społecznych jest zobowiązaniem do prowadzenia dialogu politycznego. Zobowiązanie to jest realizowane dzięki Forum. Wicemarszałek dodał, że w przyszłym roku będziemy świętować 100. rocznicę nawiązania stosunków polsko-hiszpańskich.

Przewodniczącego Senatu Hiszpanii Pío García-Escudero Márquez dodał, że udział polskich i hiszpańskich senatów z pewnością przyczyni się do usprawnienia prac. Przypomniał, że rok 2018 jest rokiem szczególnych rocznic. Proces rozwoju Hiszpanii jest związany z przynależnością do UE. Polacy i Hiszpanie mamy wspólną wizję Unii. Jesteśmy gotowi wnieść aktywny wkład. „Skoncentrujemy się na tym, co może przyczynić się do zacieśnienia naszych relacji” - mówił.

Drugi dzień Forum z udziałem senackiej delegacji rozpoczął się od sesji dotyczącej relacji dwustronnych w dziedzinie gospodarki i handlu. Przewodnicząca Kongresu Deputowanych Ana Pastor Julián, która była moderatorem tej części, wyraziła zadowolenie, że oba kraje współpracują na rzecz wspólnej przyszłości w Europie. „Hiszpania i Polska rozwinęły się ekonomicznie dzięki przynależności do Unii” – mówiła.

Na Forum w Hiszpanii marszałek Senatu Stanisław Karczewski przybył wraz grupą senatorów z Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Obrony Narodowej, Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Delegacji posłów przewodniczyli wicemarszałkowie Ryszard Terlecki i Beata Mazurek. Obecni byli Szefowie Kancelarii Sejmu i Senatu Agnieszka Kaczmarska i Jakub Kowalski.

Marszałek Stanisław Karczewski moderował panel dotyczący relacji dwustronnych w dziedzinie edukacji, kultury turystyki. „Hiszpania latem przyciąga Polaków jak magnes. Jest trzecim pod względem popularności krajem wybieranym przez polskich turystów na wypoczynek” – mówił. „Chcielibyśmy, aby Hiszpanie bliżej poznali nasz kraj i odwiedzali nie tylko Warszawę i Kraków, lecz także inne miasta” – zachęcał marszałek podkreślając walory turystyczne Polski.

Obecny na Forum premier Galicji Alberto Núñez Feijóo mówił, że Unia Europejska to „nasz wspólny dom” i musi być miejscem dobrobytu i swobód. Dziękował parlamentarzystom, że wybrali Galicję na miejsce dyskusji o zacieśnianiu współpracy Polski i Hiszpanii.

Sesję na temat Unii Europejskiej prowadził wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Na wstępie podkreślił, że polityka Unii Europejskiej wobec naszych wschodnich sąsiadów powinna być jednolita i mocna, ponieważ tam jest źródło destabilizacji. Parlamentarzyści zgodzili się w kwestii destabilizacyjnej roli Rosji. Zastanawiali się także, jak wypełnić lukę po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. Senatorowie zapewniali, że dyskutujemy w Polsce o odejściu Wielkiej Brytanii, jesteśmy w trakcie debaty nad przyszłą strukturą Unii Europejskiej po jej odejściu.

Wicemarszałek Terlecki przypomniał, że pojęcie „parlament” jest bliskie pojęciu „społeczeństwo obywatelskie”. „Dlatego, że to właśnie społeczeństwa uczestniczą aktywnie” - mówił. Zdaniem wicemarszałka należy wzmacniać rolę parlamentów państw członkowskich w kwestiach wspólnotowych. Zachęcał do refleksji, nad szczególną rolą Paramentu Europejskiego, jako sumie parlamentów, jako instytucji unijnej pochodząca z wolnych wyborów. Wicemarszałek zauważył, że środkiem na postulowaną jedność Unii nie mogą być projekty de facto promujące jej podział lub wprowadzające kilka „kategorii wtajemniczenia”. Dodał, że dlatego Polska zdecydowanie sprzeciwia się projektom „twardego jądra Unii”, „Unii wielu prędkości”, czy „projektom małych Unii”. Dodał, że istotne jest docenienie wartości na których opiera się Unia, przede wszystkim tych chrześcijańskich.

Moderatorem sesji dotyczącej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa był przewodniczący Senatu Pío García-Escudero Márquez. Senatorowie hiszpańscy mówili o ważnej roli Polski w ochronie wschodniej granicy Unii. Podkreślali, że Hiszpania ma podobne zadanie broniąc z kolei południowej granicy.

Poseł Tomasz Lenz w kontekście rolnictwa przyznał, że zapowiedz Hiszpanii o będzie walczyła o jak największy udział w budżecie tzw. polityki spójności. „Polska i Hiszpania mają wspólną strategię polityki rolnej. „Jesteśmy gotowi, aby artykułować w kwestii wspólnych udziałów” – zapewniał.

Senator Jarosław Obremski mówił o mechanizmach, które stały się praktyką w pracy Parlamentu Europejskiego. Zwrócił uwagę na, jego zdaniem, zbyt krótki czas na zgłaszanie uzasadnionych opinii przez parlamenty narodowe do nowych projektów prawa wspólnotowego. „W naszym kręgu musimy pamiętać, że najwięksi gracze poza Unii Europejskiej nie są zainteresowani naszą spójnością” - mówił.

Senator Waldemar Sługocki mówił o konieczności uwzględnienia adekwatnego finansowania polityki spójności w przyszłych Wieloletnich Ramach Finansowych. Podkreślił, że w Polsce trwają rozmowy na temat negocjacji unijnego budżetu. Senator Sługocki przywołał badaniach opinii publicznych, w których to 88% polskiego społeczeństwa popiera obecność Polski w Unii Europejskiej. Dodał, że w badaniu zawarto pytanie dotyczące ściślejszej współpracy z unią i coraz więcej obywateli popiera tę propozycję. Zapewnił, że Polacy dostrzegają korzyści z tej przynależności.

Na forum po raz pierwszy przybyła delegacja senatorów w składzie: Andrzej Stanisławek - przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej, Adam Gawęda - wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej, Jarosław Obremski wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Waldemar Sługocki - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, Jarosław Rusiecki - przewodniczący Komisji Obrony Narodowej, Rafał Ślusarz - wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, Jerzy Fedorowicz - przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, Jan Maria Jackowski - wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, Kazimierz Wiatr - przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, Łukasz Mikołajczyk - członek Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Sejmowej delegacji na forum przewodniczy wicemarszałek Ryszard Terlecki. W wydarzeniu biorą udział wicemarszałek Beata Mazurek oraz posłowie: Waldemar Andzel, Elżbieta Kruk, Leonard Krasulski, Dariusz Piontkowski, Marcin Święcicki, Tomasz Lenz, Bartosz Józwiak i Jerzy Kozłowski.

Zaplanowano także spotkanie marszałka Stanisława Karczewskiego z przewodniczącym hiszpańskiego Senatu Pío García-Escudero Márquezem. Rozmowa dotyczyła wzbogacenia Forum o wydarzenia kulturalne. Historia polsko-hiszpańskich kontaktów bilateralnych w ramach Forum sięga 2009 r. Kolejne obrady odbyły się w 2011, 2014, 2015 i 2017 r. Kolejne Forum odbędzie się w przyszłym roku w Polsce.

 

 

Źródło: Senat RP