Stanisław Karczewski w audycji "24 pytania - Rozmowa Poranka".

– Cały czas prowadziliśmy dialog, choć słusznie nie był on widoczny na zewnątrz. Polskiemu rządowi, PiS-owi, zależy na tym, by mieć dobre relacje z Żydami. Na każdej płaszczyźnie – powiedział w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka 28 czerwca 2018 roku Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

W środę przez polski parlament – w bardzo szybkim tempie – przeszła nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Po zmianach z aktu prawnego zniknęły przepisy, które przewidywały sankcje karne za przypisywanie państwu i narodowi polskiemu m.in. zbrodni popełnionych przez niemieckich nazistów.

– Uchwalając ustawę o IPN na początku roku nie przewidywaliśmy, że przyniesie ona takie skutki. Reakcja strony żydowskiej nas zaskoczyła. Sam fakt, że ambasador Azari mówiła o sprawie w Auschwitz-Birkenau, w rocznicę wyzwolenia obozu, był rzeczą niespotykaną. W tym miejscu należy milczeć albo głośno krzyczeć. O takich sprawach się nie mówi. Niemniej słowa padły, a później wytworzyła się burza – powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Karczewski.

– Gdybyśmy jednak zważyli zyski straty, nie wiem, czy zysków nie byłoby więcej. Przede wszystkim była dyskusja. Teraz jesteśmy już zresztą w innej sytuacji, mam nadzieję, że stosunki między Polakami i Żydami będą coraz lepsze – podkreślał marszałek Senatu.

Gość PR24 odniósł się również do tempa procedowanych zmian. Jak zauważył, prace rzeczywiście posuwały się szybko, ale dyskusja na temat nowelizacji nie wzbudzała zastrzeżeń. – Jestem w Senacie czwartą kadencję, pierwszy raz w izbie wyższej był premier. Szef rządu odpowiadał na pytania senatorów, zwłaszcza senatorów opozycji. Opozycja powinna być usatysfakcjonowana – wskazywał polityk PiS.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej została już podpisana przez prezydenta. W środę popołudniu premierzy Polski i Izraela wydali wspólne oświadczenie. Podkreślono w nim m.in., że w czasie wojny rząd polski na uchodźstwie próbował zatrzymać działanie nazistów poprzez pobudzanie świadomości zachodnich aliantów w zakresie systematycznego mordowania polskich Żydów.

Więcej – m.in. o trwających rozmowach w sprawie referendum konsultacyjnego, które miałoby dotyczyć ewentualnej zmiany konstytucji – w całej rozmowie z marszałkiem Stanisławem Karczewskim.

Źródło: Polskie Radio