Oficjalna wizyta na Bialorusi.

28 lipca 2018 roku Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją przebywał z wizytą na Białorusi. Wraz z nim w wizycie uczestniczyli zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha oraz członek tej komisji senator Andrzej Pająk.

Głównym punktem programu wizyty były grodzieńskie uroczystości jubileuszu 30-lecia działalności Związku Polaków na Białorusi. Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele bernardyńskim pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Po mszy głos zabrał marszałek , który podziękował wszystkim, którzy tworzyli, tworzą i będą tworzyć Związek Polaków na Białorusi - "Związek to ludzie, dziękuje za waszą pasje, prace i za patriotyzm" - powiedział marszałek i dodał - "Wy jesteście u siebie, Polska docenia, że trwacie przy naszej wspólnej mowie, obyczajach, tradycji i że trwacie przy kościele" - powiedział marszałek Karczewski. Zapewnił zebranych w kościele, że "Polska nigdy nie ustanie byście jako Polacy mogli dobrze czuć się na Białorusi".

Następnie delegacja spotkała się z władzami lokalnymi obwodu grodzieńskiego i Grodna. W spotkaniu uczestniczyła m.in prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys a także wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papież.

Po spotkaniu marszałek wraz z członkami delegacji złożył wieniec przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu wojskowym w Grodnie, a w godzinach wieczornych wziął udział w uroczystym koncercie i spotkał się Polakami biorącymi udział w uroczystościach 30-lecia Związku Polaków na Białorusi.

W trakcie wizyty marszałek spotkał się z przewodniczącym Rady Republiki Białorusi Michaiłem Miasnikowiczem. Obaj politycy rozmawiali m.in o przyszłości Białorusi i współpracy z Unią Europejską - "europejska droga nie została dla Białorusi zamknięta" - powiedział po spotkaniu Marszałek. Jak dodał, Polska będzie starać się wspierać Białoruś na rzecz realizacji jej europejskich aspiracji, jeśli Białoruś takie aspiracje będzie przejawiała.

Według oficjalnych danych, na Białorusi mieszka około 300 tysięcy osób, które przyznają się do polskiej narodowości. Nieoficjalnie szacuje się, że na Białorusi może mieszkać około miliona osób polskiego pochodzenia. Największe skupiska Polaków to Grodno ok. 80.000 i Lida – ok. 40.000.

 

 

Źródło: Senat RP