79. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Z okazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej marszałek Senatu Stanisław Karczewski 1 września 2018 r. uczestniczył w uroczystości na Westerplatte.

Rozpoczęła się ona o godz. 4.45, w godzinę ataku przeprowadzonego przez niemiecki pancernik Schlezwig-Holstein.

W uroczystości pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. Obecni byli przedstawiciele duchowieństwa, rodziny westerplatczyków, kombatanci i harcerze.

Premier Morawiecki w wystąpieniu podkreślił, że Westerplatte jest symbolicznym "skrawkiem Polski", na którym polscy żołnierze bronili niepodległości od pierwszych wojny. "Dawało nadzieję wtedy i daje nadzieję dziś, że w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa potrafimy być razem, potrafimy się zjednoczyć" - powiedział. Premier przypomniał wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” i nawiązał do rozpoczynającego się we wrześniu roku szkolnego. "Już za kilka dni kolejne pokolenie polskich dzieci będzie się uczyło tego wiersza na pamięć. I niech recytuje ten wiersz głośno, niech całe rodziny mówią ten wiersz, bo w ten sposób oddajemy hołd tym wszystkim żołnierzom Września '39 roku, wszystkim żołnierzom polskim, którzy stanęli odważnie, z bronią, przeciwko najstraszliwszemu złu" - mówił. "Cześć ich pamięci. Cześć i wieczna chwała bohaterom" – powiedział Mateusz Morawiecki. Premier zaapelował do Polaków, aby takie miejsca jak Westerplatte były miejscami zgody, niezależnie od poglądów politycznych, i aby 11 listopada, w stulecie odzyskania niepodległości, zjednoczyli się we wspólnym marszu, „jednym marszu niepodległości"..


Komandor podporucznik Adam Tomys z 17. Terenowego Oddziału Lotniskowego odczytał Apel Pamięci. "Nie zapomnijmy bohaterskich rodaków, którzy do końca pozostali wierni wolnej i niepodległej Polsce. Niech ich postacie i czyny utrwalone w historii tradycji i oręża polskiego będą dla nas współczesnych i przyszłych pokoleń Polaków przykładem patriotyzmu i miłości do ojczyzny oraz gotowości służenia jej w potrzebie" - podkreślił oficer. Na zakończenie apelu żołnierze oddali salwę honorową. Harcmistrz Artur Lemański odczytał odezwę harcerską. "Stoimy dziś na Westerplatte, miejscu szczególnym, które jest symbolem determinacji Polaków, w obliczu przeważającej siły wroga, walki do ostatniego tchnienia, pomimo gasnącej nadziei. Słowa +nigdy więcej wojny+ szczególnie właśnie tu przypominają wszystkim nam, byśmy pamiętali o tych, co polegli na frontach I i II wojny światowej, zawsze żyli w pokoju i poszanowaniu drugiego człowieka" - powiedział.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów złożyli pod pomnikiem wieńce i zapalili znicze.


Na terenie Westerplatte, wewnątrz Wolnego Miasta Gdańska, funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa. 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Bohaterska załoga pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września broniła placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Obrona Westerplatte stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciwko agresji niemieckiej III Rzeszy.

Źródło: Senat RP