Stanisław Karczewski w Radiowej Jedynce.

- Mamy już projekt zmiany w konstytucji odnośnie dwóch senatorów dla Polonii. Ustaliliśmy, że będzie to inicjatywa senacka. Jeszcze w tym roku będziemy procedować - mówił na antenie radiowej Jedynki marszałek Senatu Stanisław Karczewski 11 października br.

Marszałek Senatu zapowiedział niedawno w Kiszyniowie, jaki kształt ma nabrać propozycja, o której już wcześniej mówił, czyli dodatkowego senatora, który miałby reprezentować Polonię. Warunkiem do tego jest zmiana konstytucji.

- Już mamy projekt zmiany w konstytucji, ale zmiana dotyczy Senatu, więc ustaliliśmy w gronie politycznym, w Prawie i Sprawiedliwości, że to będzie inicjatywa senacka. W bardzo szybkim czasie będziemy procedować. Jeszcze w tym roku - zapowiedział Karczewski. - Będziemy zachęcać do tej zmiany również opozycję. Myślę, że pokażemy w setną rocznicę odzyskania niepodległości, że możemy zrobić coś razem - dodał.

Marszałek Senatu zaznaczył, że mowa o dwóch senatorach. - Jest to pewnego rodzaju gest skierowany do Polonii, która wiele również zrobiła dla odzyskania niepodległości (...). Tak sobie to wyobrażam, że to będzie wschód i zachód, jeden senator zza wschodniej granicy i jeden zza zachodniej - podkreślił polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim.

Źródło: Polskie Radio