Jubileusz Szkoły Polskiej w Reykjaviku.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją 13 października 2018 r. wziął udział w uroczystościach 10-lecia Szkoły Polskiej im. Janusza Korczaka w Reykjaviku.

W wydarzeniu tym udział wzięły najwyższe władze Islandii - premier tego państwa Katrin Jakobsdóttir, pierwsza dama Eliza Reid oraz minister edukacji Lilji Dögg Alfredsdóttir.

Premier Islandii Katrin Jakobsdóttir, podkreślała jak ważne jest, by znać w dzisiejszych czasach co najmniej dwa języki i jak duże daje to możliwości w życiu. Doceniła działalność Polskiej Szkoły w Reykjaviku - „Zapoznałam się z działalnością Polskiej Szkoły im. Janusza Korczaka i chcę powiedzieć, że drzemie w niej olbrzymia siła. Inicjatywa i energia osób, które zakładały szkołę przed dziesięcioma laty nie tylko pozwala uczyć się języka polskiego dzieciom i młodzieży, ale pozwala zachować im kontakt z krajem swojego pochodzenia” - powiedziała premier.

Szefowa Islandzkiego rządu przekonywała, że polscy obywatele na Islandii wzbogacają islandzkie społeczeństwo i są bardzo ważni, a Islandczycy są im za to wdzięczni. “Bardzo ważne, by różne kultury spotykały się, bo to pozwala się nawzajem wiele od siebie uczyć” - powiedziała premier Islandii. Na zakończenie Polskiej Szkole, nauczycielom i uczniom z okazji jubileuszu złożyła życzenia - “Wszystkiego najlepszego i pamiętajcie, żeby się uczyć, bo edukacja stanowi początek tego co będzie w przyszłości” - powiedziała do premier Katrin Jakobsdóttir.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział - “Przyjechaliśmy tutaj, by świętować 10-lecie istnienie szkoły i gratulować wam sukcesów, które osiągają uczniowie. W Islandii mieszka coraz większa grupa Polaków, jesteśmy wdzięczni władzom Islandii za bardzo dobrą współpracę. Obecność pani premier, pani minister edukacji i pierwszej damy na tej uroczystości to dowód na to, jak wielką rolę państwo spełniacie w kształtowaniu tej szkoły, dziękujemy za wsparcie ze strony władz Islandii i władz lokalnych”.

Marszałek mówił także o tym, że Polska przywiązuje bardzo duże znaczenie do współpracy z Polakami mieszkającymi za granicą - “Robi to polski rząd, polski Senat, polski prezydent, bo bardzo zależy nam na ścisłych kontaktach z Polakami mieszkającymi za granicą” - mówił marszałek Senatu.

Na zakończenie marszałek podziękował nauczycielom za trud, poświęcenie i za inicjatywy - “Jutro Dzień Edukacji Narodowej i po raz pierwszy ten dzień razem z panią minister Anną Zalewską będziemy obchodzili poza granicami polski, na to miejsce wybraliśmy właśnie Islandię” - mówił marszałek Karczewski.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska także dziękowała władzom Islandii - “To że jest z nami pani premier, pani minister i pierwsza dama to nie tylko dowód na szacunek, jakim władze darzą Polaków ale dowód na to, że każdy obywatel a przede wszystkim każde dziecko jest ważne. Nie przypadkiem ta szkoła nosi imię Janusza Korczaka - dla niego także każde dziecko było ważne, miało potencjał i był z nimi do końca w tych najgorszych dniach podczas drugiej Wojny Światowej” - powiedziała minister Zalewska i dodała - “Jesteśmy z wami bo nam na tym zależało, będziemy spotykać się z panią minister i mówić o dwujęzyczności i o tym, że powstaje na tym terenie Szkolny Punkt Konsultacyjny który już niedługo nosić będzie nazwę Polska Szkoła” - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Na zakończenie życzyła szkole co najmniej stu lat dalszego funkcjonowania.

Minister edukacji Islandii Lilji Dögg Alfredsdóttir cieszyła się, że może być na uroczystościach - “To bardzo miłe tu być bo Polacy bardzo wiele mnie nauczyli. Miałam okazję poznać się z Polakami i jestem pełna zachwytu z waszego podejścia do edukacji. Wnosicie duży wkład w nasze życie kulturowe i bardzo miłe jest obserwowanie tego co robicie na co dzień. Bardzo wam za to dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego” - powiedział minister edukacji Republiki Islandii.

 

 

Źródło: Senat RP