Jubileuszowe spotkanie senatorów III kadencji.

W Senacie 19 października 2018 r. odbyło się jubileuszowe spotkanie senatorów III kadencji. 15 października 2018 r. minęło 25 lat od pierwszego posiedzenia Izby, powołanej w wyniku wyborów przeprowadzonych 19 września 1993 r.

Po symbolicznym otwarciu spotkania przez wicemarszałka III kadencji Ryszarda Czarnego minutą ciszy uczczono pamięć 30 zmarłych senatorów tej kadencji, m.in. wicemarszałków Zofii Kuratowskiej i Stefana Jurczaka.

Senatorowie spotkali się z marszałkiem Stanisławem Karczewskim, który mówił, że mimo iż spotkanie ma charakter sentymentalny i nawiązuje do 25. rocznicy rozpoczęcia III kadencji, wplata się w historię odrodzonego Senatu. Podkreślił, że to Izba tej kadencji uchwaliła obowiązującą do dziś Konstytucję RP, nad zmianą której toczy się obecnie dyskusja. Przypomniał, że Senat wniósł poprawki do 208 spośród 484 ustaw uchwalonych przez Sejm. Izba niższa zaakceptowała 66% zmian wprowadzonych przez Senat. Senatorowie III kadencji zorganizowali wiele konferencji poświęconych ważnym aspektom życia społecznego, m.in. ochronie zdrowia. Podobnie jak w obecnej, IX kadencji dużą wagę przywiązywali do dyplomacji parlamentarnej i działalności na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Nawiązując do swojego senatorskiego doświadczenia, marszałek wyraził przekonanie, że Senat ma ugruntowaną pozycję w życiu politycznym Polski i nie powinien jej utracić. „Każdy prezydent, otwierając 1. posiedzenie Senatu kolejnych kadencji, odnosił z szacunkiem do pracy Izby i do jej roli” – zaznaczył marszałek Stanisław Karczewski.

„Jestem ogromnie dumny, to dla mnie wielki honor, zaszczyt i przyjemność, że razem z senatorami III kadencji mogłem tworzyć historię Senatu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” – powiedział wicemarszałek III kadencji Ryszard Czarny. Jak podkreślił, senatorów tej kadencji łączyła wspólna praca w budowaniu pomyślności naszej ojczyzny. Wprowadzając poprawki do ustaw uchwalonych przez Sejm, przysłużyli się bardzo dobrze procesowi legislacyjnemu RP. „Myślę, że nie mamy się czego wstydzić” – zaznaczył. Jak powiedział, wielu byłych senatorów tej kadencji nadal pełni ważne funkcje, pracując dla dobra kraju.

Podczas spotkania senatorowie dzielili się swoimi wspomnieniami z okresu sprawowania mandatu, a także refleksjami na temat współczesnego życia politycznego.

W związku z jubileuszem Kancelaria Senatu przygotowała publikację „Senat i senatorowie III kadencji 1993–1997”.

Wybory do Senatu III kadencji wygrały 2 partie ‒ Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe. Była to pierwsza kadencja, która trwała pełen, przewidziany konstytucją, okres. Zakończyła się 3 września 1997 r. Na marszałka Izby wybrano Adama Struzika, a na 3 wicemarszałków – Zofię Kuratowską, Ryszarda Czarnego i Stefana Jurczaka. 16 marca 1995 r. wicemarszałka Ryszarda Czarnego zastąpił Grzegorz Kurczuk.

Nowa ustawa zasadnicza z 2 kwietnia 1997 r. potwierdziła, że Senat obok Sejmu sprawuje władzę ustawodawczą, określiła też jego kompetencje. W trakcie III kadencji Izba wniosła do Sejmu 19 projektów ustaw, 7 z nich uchwalono.Jedna z ustaw przyznała uprawnienia kombatanckie ofiarom wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. Inna przywróciła status Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. W marcu 1997 r. w Senacie odbyła się debata polonijna, zakończona podjęciem uchwały w sprawie więzi Polonii i Polaków z Macierzą. Senatorowie zwrócili w niej uwagę na potrzebę zrównania praw Polaków i Polonii z zagranicy, zobowiązali się do podjęcia inicjatywy ustawodawczej, zmieniającej przepisy o obywatelstwie polskim, a także do ustanowienia dnia Polonii.

 

 

Źródło: Senat RP