Marszałek Senatu na uroczystości przekazania akt Pałacu Saskiego.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczył 30 listopada 2018 r. w Warszawie w uroczystości przekazania kopii dokumentacji archiwalnej Pałacu Saskiego do Kancelarii Prezydenta. Dokumenty posłużą do opracowania projektu odbudowy Pałacu Saskiego.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał akt przekazania dokumentów i przekazał go na ręce ministra w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego.

„To ważna chwila w ważnym roku. To początek spełniania się idei odbudowy pałacu Saskiego” – powiedział minister Błaszczak. Zaznaczył, że po raz pierwszy o pomyśle odbudowy Pałacu Saskiego mówił śp. prezydent Lech Kaczyński. Do tego projektu wrócił prezydent Andrzej Duda, ogłaszając to podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada na pl. marszałka Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Odbudowany gmach ma być, zgodnie z deklaracją prezydenta, pomnikiem niepodległości Polski.

Po odzyskaniu niepodległości w Pałacu Saskim mieścił się Sztab Generalny Wojska Polskiego. Archiwalne dokumenty znajdują się w zasobach Wojskowego Biura historycznego im. gen. broni. Kazimierza Sosnkowskiego w Warszawie. Archiwalia obejmują m.in. rzuty i plany modernizacji pałacu z lat 1923-33 oraz przedwojenne fotografie.

 

 

Źródło: Senat RP