37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

W 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 2018 r. minutą ciszy Senat uczcił pamięć ofiar. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapalił o godz. 19.30 symboliczne światełko w ramach akcji „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Akcję przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Jest to nawiązanie do aktu solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami na początku lat osiemdziesiątych. Polacy i ludzie na całym świecie wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL stawiając w oknach zapalone świece. Honorowy patronat nad akcja objął prezydent Andrzej Duda.

Stan wojenny został wprowadzony w Polsce 13 grudnia 1981 r. na mocy dekretu Rady Państwa. W niedzielę o godz. 6 rano gen. Wojciech Jaruzelski na antenie Polskiego Radia ogłosił utworzenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zawieszono podstawowe prawa i wolności obywatelskie, wprowadzono tryb doraźny w sądach, zakazano strajków, demonstracji, wprowadzono godzinę milicyjną od 22.00 do 6.00 rano, a milicja i wojsko mogły każdego legitymować i przeszukiwać. Korespondencja podlegała oficjalnej cenzurze, wyłączono telefony. Większość najważniejszych instytucji i zakładów pracy została zmilitaryzowana i była kierowana przez komisarzy wojskowych. Zakazano wydawania prasy, z wyjątkiem „Trybuny Ludu” i „Żołnierza Wolności”. Zawieszono działalność wszystkich organizacji społecznych i kulturalnych. Odwołane zostały zajęcia w szkołach i na wyższych uczelniach. Oficjalnie administratorem stanu wojennego była 21-osobowa Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele.

W ciągu kilku dni zatrzymano około 5 tys. działaczy opozycji i NSZZ „Solidarność”, których internowano w 49 ośrodkach. Oddziały ZOMO zajęły lokale zarządów regionalnych „Solidarności”, zatrzymując przebywające tam osoby i zabezpieczając znalezione urządzenia łącznościowe i poligraficzne. Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tys. Szacuje się, że około 40 osób straciło życie, w tym górnicy z kopalni Wujek. 31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa.

 

 

Źródło: Senat RP