I sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji.

Polska i Gruzja to kraje geograficznie odległe, lecz mające podobną historię, spojrzenie na wiele spraw i wspólne zagrożenie. Polacy i Gruzini to narody dumne, przywiązane do swojej niepodległości i suwerenności.

Niestety w dzisiejszej Europie wartości te są zagrożone – powiedział 27 lutego 2019 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski w trakcie otwarcia w Izbie wyższej polskiego parlamentu I sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Gruzji.

Sesję zainaugurowali marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze.

W ocenie marszałka Senatu niepodległość i suwerenność w dzisiejszej Europie są zagrożone przez imperialistyczne mocarstwo, które prowadzi politykę zbrojnego podboju, terytorialnej aneksji i politycznej destabilizacji sąsiadów. Dlatego Polska wspiera starania Gruzji o pełne członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Zapewnił też o wsparciu Polski dla unijnych aspiracji Gruzji.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że „nadzwyczajny rozwój stosunków dwustronnych polsko-gruzińskich łączy wspólnota historyczna i współczesna wspólnota wartości celów”. „Nie mieliśmy wątpliwości, że współpraca nasza potrzebuje nowej dodatkowej formy. I znaleźliśmy ją – jest to Zgromadzenie Parlamentarne, którego działalność inaugurujemy dzisiaj” – powiedział marszałek Kuchciński. Według M. Kuchcińskiego bardzo ważne dla bezpieczeństwa Gruzji i bezpieczeństwa całego makroregionu, jest połączenie tego kraju z Unią Europejską, a zwłaszcza z NATO „różnymi formami współpracy i współdziałania”. Przypomniał, że „Gruzja doznała bezpośredniego zagrożenia w czasie wojny gruzińsko-rosyjskiej, w 2008 r.”. Powiedział, że ś.p. prezydent Lech Kaczyński podjął wtedy „bezprecedensową akcję obrony Gruzji, do której pozyskał prezydentów i premierów państw Europy Środkowej".

Marszałek Kuchciński dodał, że Polska bardzo ceni sobie międzynarodową aktywność Parlamentu Gruzji, szczególnie udział w inicjatywach wielostronnych i regionalnych. „Cieszy nas zawsze niezawodny udział przedstawicieli parlamentu Gruzji w Szczytach Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział marszałek.

Przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze zaznaczył, że rzadko się zdarza, by narody mimo takiej odległości geograficznej darzyły się taką sympatią jak Gruzini i Polacy. Powiedział, że powołanie do życia wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego to wydarzenie historyczne. Podkreślił, że Polska jest dla Gruzji pomostem łączącym ją z Zachodem. Podziękował Polsce za wspieranie gruzińskich dążeń do Unii Europejskiej i NATO. Podziękował też za wspieranie integralności terytorialnej Gruzji. Podkreślił, że takie wartości jak wolność i demokracja to podstawa przyszłości obu narodów. Kobakhidze dziękował marszałkom polskiego Sejmu i Senatu: Markowi Kuchcińskiemu i Stanisławowi Karczewskiemu za organizację Zgromadzenia.

Pierwsza Sesja Zgromadzenia poświęcona była stosunkom polsko-gruzińskim z perspektywy wspólnej historii i doświadczeń. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę na podobieństwa, które zbliżają Polskę i Gruzję. „Łączy nas głęboka przyjaźń, ale i umiłowanie wolności. Łączy nas podobieństwo polskich i gruzińskich doświadczeń związanych z walką o niepodległość z silniejszymi sąsiadami” – podkreślił minister Czaputowicz. Minister przybliżył także historię stosunków dyplomatycznych między Polska a Gruzją. Przypomniał, że w 2020 roku minie setna rocznicę ich nawiązania oraz że oficjalnie zostały wznowione w 1992 roku. Zaznaczył, że wyrazem dobrych relacji jest wspieranie przez Polskę Gruzji na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Jacek Czaputowicz mówił także, że problem suwerenności Gruzji nadal wymaga rozwiązania. „Na forum międzynarodowym Polska niezmiennie popiera integralność terytorialną Gruzji i jej suwerenność w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Opowiadamy się za politycznym uregulowaniem problemów wynikających ze zbrojnej agresji Rosji na suwerenną Gruzję” – podkreślił minister.

Przewodniczący Grupy Gruzińsko-Polskiej w Parlamencie Gruzji Giorgi Volski przypomniał, że Polska uznała niezależność Gruzji wcześniej niż inne kraje. Zwrócił także uwagę na wkład marszałka Józefa Piłsudskiego w rozwój wzajemnych relacji. Podkreślił, że nasze wzajemne relacje zawsze polegały na wspieraniu się i ścisłej współpracy, czego wyrazem jest to spotkanie podczas sesji zgromadzenia parlamentarnego. Giorgi Volski wskazał, że współpraca dobra współpraca między Polską i Gruzją nie tylko dotyczy stosunków dyplomatycznych i parlamentarnych. Podkreślił, że ma ona także wymiar praktyczny, czego przykładem jest współpraca w zakresie edukacji i szkolnictwa wyższego – liczne wymiany studentów. W zakresie kultury przypomniał o podpisanej umowie między Państwowym Muzeum Historycznym w Kutajsi i Muzeum Narodowym w Krakowie. Mówił, także o rozwoju współpracy turystyki. „Polscy turyści czują się w Gruzji komfortowo i bezpiecznie. Dlatego wybierają Gruzję, aby zwiedzać i odpocząć” – powiedział.

Małgorzata Gosiewska – przewodnicząca Polsko-Gruzińskiej Grupy Parlamentarnej przypomniała najnowszą historię relacji obu państw. „My nie mamy trudnych spraw, które nas dzielą. Nasze dzisiejsze spotkanie ma na celu jeszcze większe zbliżenie” – powiedziała przewodnicząca. Przypomniała postać śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego wsparcie dla Gruzji i wkład w intensyfikację wzajemnych relacji. „W okresie swojej prezydentury Lech Kaczyński odwiedziła Gruzję siedem razy. Zawsze też na wszystkich forach głośno wspierał Gruzję w jej aspiracje europejskich i euroatlantyckich” – podkreśliła. Małgorzata Gosiewska zaznaczyła, że Polska współpracuje w ramach zgromadzenia parlamentarnego jedynie z czterema zaprzyjaźnionymi krajami. Jej zdaniem zawiązanie się zgromadzenia parlamentarnego Polski i Gruzji jest wyrazem wielkiej przyjaźni obu państw.

Dr David Kolbaia z Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu warszawskiego przypomniał losy pułkownika Wojska Polskiego i Armii Krajowej Waleriana Kauzadze , którego losy są świadectwem wspólnej historii Polski i Gruzji. Został on odznaczony orderem Virtutti Militari za walkę w obronie Polski w czasie drugiej wolny światowej.

W Senacie rozpoczęła się dwudniowa, I Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczpospolitej Polskiej i Gruzji. Zgromadzenie powołane zostało w celu rozwijania i umacniania przyjaźni oraz współpracy między Sejmem i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentem Gruzji. Zadaniem Zgromadzenia Parlamentarnego będzie rozpatrywanie spraw interesujących Izby oraz przyjmowanie wspólnych stanowisk w tym zakresie. W Zgromadzeniu biorą udział delegacje w składzie 10 parlamentarzystów z Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i 10 parlamentarzystów z Parlamentu Gruzji. Polska delegacja do Zgromadzenia składa się z 7 posłów i 3 senatorów. Przewodniczącą jest wicemarszałek Senatu Maria Koc.

 

Zapraszamy do obejrzenia oświadczenia dla prasy przed I Sesją Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji.

 

 

Źródło: Senat RP