Marszałek Senatu w Kostiuchnówce.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przebywał w miejscowości Kostiuchnówka na Ukrainie, gdzie wziął udział w uroczystościach na polskim cmentarzu wojennym w Polskim Lasku, gdzie spoczywają legioniści, którzy polegli tu w bitwie w 1916 r.

Wraz z marszałkiem w delegacji uczestniczyli senatorowie - Grażyna Sztark, Ryszard Bonisławski oraz Andrzej Pająk.

Marszałek Senatu objął patronat honorowy nad uroczystością „O obrońcach naszych polskich granic” w Kostiuchnówce. Organizatorem patriotycznych uroczystości byli Harcerze Centrum Dialogu Kostiuchnówka Chorągwi Łódzkiej Związku Harcerstwa Polskiego. Była to już 21. edycja Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie.
Pierwszego dnia delegacja odwiedziła miejsca pamięci związane z walkami Legionistów - były to m.in Polski Lasek, Polską Górę, Bracką Mogiłę oraz cmentarz legionowy w Wołczecku gdzie delegacja z marszałkiem na czele pomagała polskim harcerzom w renowacji nagrobków. Członkowie delegacji odwiedzili także Izbę Tradycji Legionowej w Centrum Dialogu Kostiuchnówka.

W sobotę w Lasku Polskim odbyła się msza św. podczas której poświęcona została zrekonstruowana kaplica legionowa. W trakcie uroczystości odbył się apel harcerski oraz zostały złożone kwiaty po pomnikiem nieznanego Legionisty.

Podczas kazania ks. Witold Józef Kowalów mówił że „to miejsce woła do nas byśmy cenili niepodległość” i zaapelował do harcerzy o pamięć - „Zabierajcie stąd do domu nie tylko zapach lasu i odpoczynku ale i pamięć o tym co tu się wydarzyło” - mówił ks. Kowalów. Marszałek Stanisław Karczewski po mszy podziękował za wspólna modlitwę i za działania harcerzy nad renowacją grobów - „Obserwując waszą pracę widziałem w waszych oczach radość, że tu jesteście, że razem z kolegami z Ukrainy prowadzicie dialog i dotykacie naszej historii” - mówił marszałek Karczewski i dodał, że „te miejsca tak liczne na Wołyniu musza tu być, muszą pozostać w naszej pamięci - Polaków i Ukraińców.” - zaapelował marszałek. Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy dbają o mogiły polskich żołnierzy na Ukrainie - „Jestem dumny z państwa pracy, chce podziękować za 20 lat wielkiego wysiłku i pasji, którą przekazujcie państwo następnym pokoleniom.” - zakończył marszałek.

 

 

Źródło: Senat RP