Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Radomiu.

W Radomiu przebywał prezydent Andrzej Duda. Swoją wizytę rozpoczął od złożenia kwiatów przy pomniku Ludzi Skrzywdzonych z racji obchodzonej dzisiaj 44. rocznicy protestu radomskich robotników w czerwcu 1976 roku.

Andrzej Duda na krótko zatrzymał się także przy pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich przy klasztorze ojców bernardynów. Następnie spotkał się z mieszkańcami Radomia.

Prezydent podczas spotkania z mieszkańcami na Placu Corazziego powiedział:

- przybyłem tu niemal prosto z Waszyngtonu, na chwilę tylko zajeżdżając do Pałacu Prezydenckiego", ale nie mógł dzisiaj nie być w Radomiu i nie uczcić pamięci tych wszystkich, którzy w tamte dni czerwcowe zaprotestowali".

Jak podkreślił prezydent:

- nie byłoby tej dzisiejszej wolności, nie byłoby tej naszej pełnej suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej, nie byłoby tego, że sami możemy od 30 lat decydować o sobie w wolnych demokratycznych wyborach, gdyby nie tamta nieprzejednana postawa robotników Radomia, Ursusa i Płocka. Dziękuję za to!

Andrzej Duda zachęcał do pójścia w niedzielę do urn wyborczych.

Prezydent Andrzej Duda wspomniał także o budowie lotniska w Radomiu.

- Jest potrzebne temu miastu i regionowi. Takie inwestycje wyprowadzą nas z kryzysu. W ramach tarczy antykryzysowej Radom otrzyma na inwestycje 22 mln złotych – mówił prezydent Polski.

Duda mówił o następnym etapie modernizacji kraju, przywracaniu godności i likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.

- Inwestycje są tym, co wyprowadzi nas z kryzysu gospodarczego. Chcę, byśmy realizowali je jak najszybciej. Radom w ramach Traczy Antykryzysowej otrzyma na wsparcie inwestycyjne w wysokości 22 mln zł. Dla powiatu będzie to 11,6 mln zł wsparcia na inwestycje, a dla całego regionu 90 mln zł.

Zdaniem prezydenta powinien zostać wzmocniony Fundusz Dróg Samorządowych.

- To bardzo ważne, żeby samorządy miały pieniądze z budżetu centralnego na naprawę dróg i na budowę nowych, po to żeby była nowoczesna komunikacja, po to żeby łatwiej było prowadzić biznes i go założyć" - stwierdził. Poinformował, że Fundusz Inwestycji Lokalnych "to będą pieniądze dla samorządów po to, żeby mogły zrealizować wkład własny". "Dziś wiele samorządów, zwłaszcza tych mniejszych, boryka się z problemami finansowymi i nie ma pieniędzy na wkład własny. Fundusz Inwestycji Lokalnych ma im tą możliwość uczynienia wkładu własnego dać. Po to żeby mogły realizować inwestycje w różnych dziedzinach" - wyjaśnił.

W spotkaniu - mimo deszczu - udział wzięło wielu wyborców. Sympatycy prezydenta Andrzeja Dudy chwalą jego dotychczasowe dokonania. Jak mówią - w Polsce teraz żyje się lepiej.

 

 

Źródło: Radio Plus Radom