Rozmowa ze Stanisławem Karczewskim w Polskim Radiu.

- Nie przypominam sobie tak długo trwających rozmów plenarnych i bilateralnych w UE. Myślę, że to sukces Polski, jestem o tym przekonany, otrzymamy olbrzymie środki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Karczewski, odnosząc się do wyników negocjacji unijnego budżetu.

Budżet UE został uzgodniony na poziomie 1 biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro. Porozumienie przynosi naszemu krajowi ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach. Razem z uprzywilejowanymi pożyczkami Polska ma otrzymać 160 mld euro.

Gość radiowej jedynki mówił, że sukcesem jest także brak bezpośredniego związku pomiędzy praworządnością a wypłatami środków budżetowych. - Te niejasne propozycje, bardzo enigmatyczne, można było wykorzystywać do szantażowania mniejszych czy słabszych państw - ocenił Stanisław Karczewski.

- Dzięki determinacji premiera Mateusza Morawieckiego i negocjatorów zdobyliśmy także sprzymierzeńców - dodał senator PiS. - Służy nam sojusz z Węgrami i w Grupie Wyszehradzkiej. To bardzo duża siła czterech państw - zaznaczył polityk.

Jak stwierdził Stanisław Karczewski, porozumienie północ-południe zbudowano także dzięki Inicjatywie Trójmorza - To nie tylko połączenie infrastrukturalne, ale także polityczne, w łagodzeniu i negocjacjach między północą a południem - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Źródło: Polskie Radio