Spotkania Marszałka Senatu z ambasadorami Danii, Brazylii i Pakistanu

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 2609W dniach 5-6 października br. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski przyjął ambasadora Islamskiej Repubiki Pakistanu Khalida Hussaina Memona, ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii Alfredo Leoni oraz ambasadora Królestwa Danii Ole Ekberg Mikkelsen.

 

5 października 2016 r marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął ambasadora Islamskiej Republiki Pakistanu Khalida Hussaina Memona. Omówiono warunki wznowienia współpracy grup parlamentarnych obu krajów oraz kontynuacji w pierwszej połowie przyszłego roku dwustronnego parlamentarnego dialogu na najwyższym szczeblu. Dyskutując na tematy międzynarodowe, rozmówcy zgodzili się, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej było zaskoczeniem, ale nie doszłoby do niego, gdyby Unia w porę podjęła konieczne reformy dające jej równorzędną pozycję wobec światowych mocarstw.

 

6 października 2016 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się z ambasadorem Federacyjnej Republiki Brazylii l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 2729Alfredo Leoni. Wyrażono zadowolenie z bardzo dobrego stanu relacji między oboma państwami w kontekście zbliżającej się rocznicy 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych. Marszałek Karczewski podkreślił przy tym, że Brazylia jest drugim po USA skupiskiem Polonii w świecie. Omówiono perspektywy polskich inwestycji w Brazylii oraz wyrażono zadowolenie z planowanej wizyty w Polsce delegacji brazylijskich parlamentarzystów. Marszałek Senatu poinformował o zamiarze powołania wkrótce w Senacie Grupy Polsko-Brazylijskiej.

 

 

 

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 27686 października 2016 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął nowego ambasadora Królestwa Danii w Polsce Ole Ekberg Mikkelsena. Rozmawiano o polsko-duńskich kontaktach gospodarczych, których świadectwem jest obecność w Polsce 500 duńskich firm zatrudniających 50 tys. osób. Przypomniano, że polska społeczność w Danii liczy 35 tys. osób. Ambasador Danii poinformował, że do 2050 r. duńska energetyka całkowicie uniezależni się od paliw kopalnych. Zwrócił uwagę, że Polska jest najpoważniejszym dostawcą części do turbin wiatrowych. Marszałek Senatu przedstawił dotychczasowe reformy społeczne rządu oraz plany reform w edukacji i służbie zdrowia. Ambasador Mikkelsen mówił o wpływie skutecznej kontroli parlamentarnej na stosunek społeczeństwa do integracji europejskiej i zaznaczył, że prace legislacyjne Sejmu i Senatu mają także kontekst europejski.

 

Źródło/Foto: Senat RP