"Gość Wydarzeń" w Polsat News z udziałem Marszałka Senatu

polnews9 listopada 2016 roku Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski udzielił wywiadu w programie „Gość Wydarzeń" w telewizji Polsat News. Podczas rozmowy zostały omówione wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, w których zwyciężył Donald Trump.

 

Marszałek Senatu powiedział, że od początku obserwował kampanię wyborczą kandydatów. Do końca trudno było przewidzieć wynik wyborów. Powiedział również, że podczas jego ostatnich wizyt w Stanach Zjednoczonych zauważył jak różne są nastroje społeczne. Nie było wielu osób, które przewidywały zwycięstwo Donalda Trumpa. Niewiele było także sondaży, które wskazywały przewagę Trumpa. Jednakże wydawało się, że wahadełko wyborcze powinno się przechylić w stronę republikanów


Stanisław Karczewski ocenił, że na zwycięstwo Trumpa duży wpływ miała bardzo dobrze przygotowana i prowadzona kampania. Trafnie zdiagnozowano nastroje społeczne, a główne hasło – praca nad powrotem do wielkiej Ameryki – okazało się skuteczne. Natomiast źle się stało, że Hillary Clinton nie wystąpiła po przegranych wyborach jako pierwsza tak jak nakazuje tradycja. Najprawdopodobniej nie mogła się pogodzić z porażką, a nalezy pamietać, że wybory są demokratyczne.


Marszałek podkreślił, że polscy politycy będą się starać o to, aby współpraca z każdym prezydentem USA dobrze się rozwijała i trwała. Wyraził nadzieję, że kontakty Polska – USA będą korzystne dla obu stron. Dobre stosunki powinny być podtrzymywane na wszystkich płaszczyznach: bilateralnej, w obszarze NATO i poprzez członkostwo w Unii Europejskiej.


Marszałek przypomniał o tym, że Donald Trump spotkał się z amerykańską Polonią. Polacy są dobrze odbierani, również poprzez fakt przeznaczania w budżecie państwa 2% PKB na obronnośc. Wyraził nadzieję, że za tej prezydentury zostaną wreszcie zniesione wizy dla Polaków. Kwestią wymagającą również rozwiązania jest problem podwójnego opodatkowania, które jest niezmiernie niekorzystne dla emerytów wracających do Polski.


Następnie gość Wydarzeń porównał kampanie wyborcze prowadzone w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Polskie debaty ocenił jako bardziej merytoryczne, w których padają konkretne zobowiązania oraz rozwiązania istniejących problemów. Natomiast w USA nie składa się twardych obietnic wyborczych.


Prawo i Sprawiedliwość w swojej kampanii prezentowało konkretny program. Wyborcy mogli zagłosować nie na daną osobę, ale na konkretny plan. Podał przykład programu 500+ jako propozycji wsparcia rodzin, które były zaniedbywane przez ostatnie 25 lat oraz jako czynnika mogącego pozytywnie wpłynąć na wskaźnik demograficzny.


Na zakończenie Marszałek Karczewski przyznał, że rzeczywistość polityczna się zmienia. Pomimo dużego ataku mediów, celebrytów i elit na Donalda Trumpa i tak udało mu się wygrać, ponieważ miał dobrą ofertę dla całego społeczeństwa, a nie wybranych środowisk.

 

Kliknij, aby obejrzeć całość programu

 

Źródło:Polsat News