Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski na Kongresie 590

CxiW32rXEAEYF4DMarszałek Senatu Stanisław Karczewski i senatorowie wzięli udział w "Kongresie 590", który odbywa się w Rzeszowie. Wydarzenie to honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda, a partnerem Kongresu jest Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Rozpoczynając Kongres, prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na to, że "tylko poprzez budowę sprawnej, niezwykle konkurencyjnej polskiej gospodarki, gdzie praca będzie miała wysoką wydajność, gdzie będzie produkcja artykułów wysokoprzetworzonych, gdzie będzie innowacyjna myśl techniczna, a przede wszystkim solidność i etyka w biznesie, jesteśmy w stanie zbudować potencjał gospodarczy Polski, który przełoży się na poziom życia każdego Polaka". Prezydent zwrócił także uwagę na coraz lepszą korelację pomiędzy nauką a biznesem. "Było już hasło: Dobre - bo Polskie. Wierzę w to, że będziemy mogli spokojnie mówić: Najlepsze - bo polskie!" - powiedział Andrzej Duda.


Premier Beata Szydło wskazała na społeczny aspekt reform gospodarczych. "Mówiąc o ekonomii, biznesie musimy pamiętać przede wszystkim o człowieku. Musimy myśleć o tym wymiarze humanistycznym gospodarki i ekonomii, aby przy realizacji tych wielkich celów nie umknęło nam to, co najważniejsze i najistotniejsze: że ekonomia i gospodarka są po to, by służyć człowiekowi, by służyć dobrobytowi obywateli, budować na przyszłość potencjał narodu".


Uczestnicy kongresu niezwykle ciepło przyjęli wystąpienie Bruce'a Dickinsona - wokalisty zespołu Iron Maiden, który podzielił się swoją metodą na skuteczne połączenie pasji i biznesu.


Pierwszy dzień Kongresu zakończyła uroczysta Gala wręczenia Gospodarczych Nagród Prezydenta Rzeczypospolitej 15036462 1207058902693821 6739049572127830989 nPolskiej, w której uczestniczyły najwyższe władze państwowe, w tym przedstawiciele Senatu z marszałkiem Stanisławem Karczewskim na czele. Kapituła wyróżniła najlepsze polskie firmy w kategoriach: lider małych i średnich przedsiębiorstw, narodowy sukces, międzynarodowy sukces, odpowiedzialny biznes, najlepszy polski startup oraz badania i rozwój.

W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma ML System, w kategorii Narodowy Sukces - Wielton, w kategorii Międzynarodowy Sukces - firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (WISS), z kolei w kategorii Odpowiedzialny Biznes - Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. W tegorocznej edycji wyróżniono najlepszy polski startup, którym został Zortrax, zaś w kategorii Badania + Rozwój zwyciężył OncoArendi Therapeutics.
Za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił prof. Janusza Filipiaka. Podsumowując tegoroczny wybór Andrzej Duda podkreślił, że był on trudny i o jego efektach decydowały tylko drobne szczegóły. Następnie zgromadzeniu na Gali wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej.


W drugim dniu forum polskich przedsiębiorców odbył się panel polonijny pt. „Jak budować współpracę gospodarczą między Polską a Polonią i Polakami za granicą?". Jego uczestnicy zastanawiali się nad tym, jak pobudzać współpracę polskiego biznesu w kraju i na emigracji, a także w jaki sposób przyciągnąć polonijny kapitał, technologie i produkty do Polski.


Marszałek Senatu Stanisław Karczewski był uczestnikiem panelu dotyczącego współpracy gospodarczej Polonii z krajem ojczystym. W jego ocenie największą przeszkodą w nawiązywaniu tej współpracy jest często zmieniające się prawo.

„Najczęściej o tym mówią Polacy mieszkający za granicą, a chcący z nami kooperować" - wskazał Karczewski. Dodał, że ma nadzieję, że zmieni to „Konstytucja biznesu".

 

Konstytucja dla biznesu


CxitCG7XAAQuA5 Prezentacja przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego „Konstytucji biznesu" była najważniejszym wydarzeniem zakończonego w piątek Kongresu 590.


Wśród głównych zasad zaprezentowanej w piątek „Konstytucji biznesu" znalazły się m.in. „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", zasada pewności prawa gwarantująca, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana oraz „ulga na start" dla początkujących przedsiębiorców.


Pozostałe filary „Konstytucji biznesu" to m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej dla przychodów miesięcznych do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, likwidacja numeru REGON - przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, oraz powołanie Rzecznika Przedsiębiorców.

 

Według Morawieckiego zawarte w „Konstytucji biznesu" zapisy mają zmniejszyć biurokrację, uproszczą też życie przedsiębiorcom. „Wierzę, że stworzą nową przestrzeń wolności gospodarczej" – dodał.

 

Prezentacji założeń „Konstytucji biznesu" przysłuchiwali się m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.


Kongres jest również forum wymiany idei i doświadczeń polskich specjalistów z zakresu biznesu, nauki, polityki i legislacji. Składają się na nie liczne, poświęcone gospodarce i przedsiębiorczości panele tematyczne, fora dyskusyjne, prezentacje i wystawy. Ich ideą jest prezentacja zasad spójnych z wizją państwa, którego bogactwo ma być powiększane w oparciu o własne zasoby, zarówno ludzkie, jak i naturalne. Dyskusje toczą się wokół kierunków rozwoju – wspólnej koncepcji prac nad wzrostem ekonomicznym i awansem Polski w gospodarczej hierarchii Europy i świata.

 

Do Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjechali też reprezentanci największych polskich i l1eUwmOfZlOY5YVUlAs8zagranicznych firm, m.in. PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Orange, Pratt&Whitney. Jednym z gości imprezy był także wokalista zespołu Iron Maiden i właściciel firmy zajmującej się serwisowaniem samolotów pasażerskich Bruce Dickinson.

 

Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym organizatorem była Fundacja im. Sławomira Skrzypka, b. prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Partnerem imprezy było woj. Podkarpackie.

 

Źródło: Senat RP/PAP

Foto: Senat RP/KPRP