Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na obchodach 90-lecia SP nr 26 w Warszawie

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 4258aaaaW dniu 30 listopada 2016 roku, marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczył w obchodach jubileuszu 90-lecia Szkoły Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego w Warszawie.

 

 

 

"Mam nadzieję, że patron szkoły, którym jest Mirosław Biernacki pseudonim „Generał", 15-latek, który dowodził grupą w Powstaniu Warszawskim jest i będzie autorytetem dla wszystkich uczniów tej szkoły" - powiedział do uczestników jubileuszu Stanisław Karczewski. Marszałek dodał, że jest dumny z nauczycieli i rodziców, którzy wychowują następne pokolenia Polaków w tak wspaniały patriotyczny sposób.

 

Kapral Mirosław Biernacki, pseudonim „Generał" urodził się 29 czerwca 1928 roku w Warszawie. Mieszkał przy ulicy Raszyńskiej. Przed wojną był uczniem Szkoły Średniej przy Placu Trzech Krzyży. W 1941 roku wstąpił do ,,Szarych Szeregów" Hufca Ochota. Awansował do stopnia zastępowego, a następnie drużynowego.


1 lutego 1944 roku został aresztowany, gdy wracał ze szkoły. Nie miał przy sobie żadnych kompromitujących rzeczy, ale l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 4341Niemcy osadzili go w Alei Szucha, a następnie w więzieniu na Pawiaku. Tak wspomina to wydarzenie jego ojciec - ,, Niemcy katowali, nakłaniali, aby się przyznał, do jakiej organizacji należy. Chcieli z niego wymusić, po co mu był potrzebny łańcuch, który miał w teczce oraz długi nóż do cięcia papieru. Obili mu nerki. Tłumaczył się, że ja mam warsztat tapicerski i to go uratowało". Za 50000 złotych (równowartość ówczesnych 100 $) ojciec Mirka wraz z kolegami z AK wykupił syna z więzienia na Pawiaku. W końcu lipca pożegnał się z rodzicami. Powiedział, że wróci za kilka dni. Już nigdy go nie ujrzeli. W organizacji przyjął pseudonim ,,Generał".


Od godziny ,,W" dowodził drużyną ,,Szarych Szeregów" w 3 kompanii AK Zgrupowania ,,Chrobry II". Gdy padły pierwsze strzały 16-letni Mirosław Biernacki postanowił zająć pozycję od ulicy Żelaznej. ,,Razem z kolegami wszedł do mieszkania domu nr 23 i rzekł do kobiety, która tam przebywała: ,,W imieniu Armii Krajowej zajmuję pani mieszkanie na potrzeby wojska Polskiego" (wspomina kolega Mirka Gerard Niewiadomski pseudonim ,,Pozorny").


l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 4384Oddział prowadził walki w rejonie ulic Żelazna, Al. Jerozolimskie, a następnie Towarowa. Brał udział w ataku na Dworzec Pocztowy, Dom Turystyczny, Gmach Wodociągów, w walkach z czołgami atakującymi w Śródmieściu. Był dobrze uzbrojony. Siedzibą oddziału była ,,Kurza Stopka"- budynek u zbiegu Siennej i Towarowej.

 

Siebie jednak nie ustrzegł. Kilka dni później 30 sierpnia 1944 roku od strzału niemieckiego strzelca wyborowego, w godzinach frontowej ciszy, został śmiertelnie trafiony. Pochowano go na cmentarzu polowym przed pałacykiem Bormanów przy ulicy Srebrnej 12 , gdzie obecnie znajduje się Muzeum Woli.

 

Źródło/Foto: Senat RP