Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski odznaczył Zaolziaków.

33561 1Marszałek Senatu RP Stanisław Karczeslki wręczył 27 kwietnia wysokie odznaczenia dla Polaków z Zaolzia podczas spotkania w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej w Ostrawie. Wśród wyróżnionych był urodzony w Bystrzycy Bronisław Walicki (rocznik 1934), współinicjator reaktywacji Klubu Polskiego w Pradze i jego pierwszy prezes.

 


Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski odznaczył Zaolziaków Marszałek Senatu RP Stanisław Karczeslki z prezesem MK PZKO w Cierlicku Tadeuszem Smugałą,

Walicki odebrał z rąk marszałka Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej przyznany mu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Order ten otrzymują cudzoziemcy i obywatele polskim zamieszkali zagranicą za krzewienie polskości. Natomiast Złotymi Krzyżami Zasługi zostały odznaczone Anna Friedman, Marta Pilich i Władysław Jastrzębski.

 

– Pan prezydent odznacza osoby które dają świadectwo miłości do Polski nie jakimiś spektakularnymi sytuacjami, tylko codziennym życiem – podkreślił zaraz po uroczystości Karczewski. – To ważne, byśmy na co dzień zachowywali się tak, jak powiedziała to „Inka", zabita przez komunistów: „zachowałam się babciu jak trzeba".

 

Marszałek Senatu wyraził swą radość, że mógł spotkać się z Zaolziakami. – Jesteście państwo najlepiej zorganizowaną grupą Polaków na świecie, to wielka wartość.33561 9

Podziękował naszym rodakom z zachodniego brzegu Olzy za dbałość o kulturę i język polski, i prowadzenie jedynego polskiego teatru zawodowego poza granicami kraju, Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, która w tym roku będzie obchodzić 65-lecie istnienia.

 

To mówienie o Zaolziakach w superlatywach trochę zaniepokoiło miejscowych dziennikarzy, którzy na zwołanej ad hoc konferencji prasowej zapytali, czy w związku z tak dobrym działaniem pomoc finansowa z Warszawy nie będzie aby zmniejszona. – Nie – padła odpowiedź. – Dobrym trzeba również pomagać i ich wspierać. Będziemy pamiętać o mieszkających tu Polakach.

Karczewski zwrócił też uwagę, jak ważna jest troska o dobre imię Polski zagranicą. – Zawsze będziemy się zwracali do Polonii, aby dbała o dobry wizerunek Polski. Uważamy że dobrze zorganizowani Polacy poza granicami kraju mogą być piękną wspaniałą wizytówką Polski, że mogą być jej najlepszymi ambasadorami.

 

W rozmowach kuluarowych przedstawiciele organizacji polskich na Zaolziu przedstawiali swoją działalność, dzielili się pomysłami na współpracę i wyrażali zadowolenie, że Senat ponownie rozdziela środki na inicjatywy Polaków mieszkających poza granicami swej ojczyzny. Konsul Janusz Bilski przedstawił też Karczewskiemu nowo wybranego prezesa Kongresu Polaków w Republice Czeskiej Mariusza Wałacha (o którym pisaliśmy: Mariusz Wałach został nowym prezesem Kongresu Polaków w Republice Czeskiej ).

 

33561 4W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele większości organizacji zaolziańskich w tym m.in. Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, Ruchu Politycznego „Coexistentia", Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski".

 

 

 

Obejrzyj.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło/Foto: ox.pl