Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w programie "Nowy dzień z Polsat News".

PolastNewsW dniu 29 kwietnia br. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski był w programie "Nowy dzień z Polsat News". Delegacja Komisji Weneckiej w czwartek rozpoczęła wizytę w Polsce, która potrwa do piątku. Tematem rozmów z przedstawicielami polskich władz i instytucji pozarządowych jest styczniowa nowelizacja ustawy o policji, zmieniająca m.in. zasady inwigilacji.

Karczewski zapewnił, że Senat przyjmie dziś Komisję Wenecką, ponieważ panuje "pełna demokracja" i "możliwość prezentowania swoich poglądów". - My mamy taką opinię, opozycja ma inną - podkreślił.

 

Jednak w jego ocenie "sprawy polskie lepiej rozwiązywać w kraju" i "bez udziału organizacji międzynarodowych".

Karczewski odniósł się także do czwartkowej uroczystości zaprzysiężenia nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego. Zdaniem marszałka Senatu prezydent podczas ślubowania "dał krótki i bardzo treściwy wykład o konstytucji".

 

- Wszystkim politykom, którzy kwestionują stosowanie się do konstytucji, zadedykowałbym stwierdzenie pana prezydenta, że nie można stosować wybiórczo przepisów - przekonywał.

Marszałek Senatu zaapelował także o przestrzeganie przez opozycję konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy na wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą. - Nie może być tak, że władza sądownicza może dominować nad tymi pozostałymi, nie może narzucać rozwiązań. Narzuca je władza ustawodawcza - stwierdził.

 

"Trybunał potraktował konstytucję wybiórczo"

Podkreślił, że PiS "ma w tej chwili mandat suwerena" i dlatego "wprowadził pewne rozwiązania". Podkreślił, że Trybunał w swoich działaniach potraktował konstytucję "wybiórczo, czyli postąpił niezgodnie z prawem".

 

Zdaniem Karczewskiego prezes TK prof. Andrzej Rzepliński "stał się w tej chwili politykiem". - On zupełnie zaprzestał działalności sądowniczej. Przeszedł z jednej władzy do drugiej, a pomieszanie tych władz jest bardzo niedobre - ocenił.

 

- PiS ma większość w Sejmie i Senacie, zostaliśmy w sposób demokratyczny wybrani i absolutnie mamy prawo, żeby tworzyć prawo i powinno ono być respektowane przez wszystkich. TK nie może być ponad prawem - podsumował.

 

Obejrzyj.

 

Źródło: Polsat News

Foto: Print Scrn Polsat News