Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski z wizytą w błędowskich sadach.

20160625 19232325 czerwca br. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski spotkał się z mieszkańcami miejscowości Wilków, gmina Błędów. Podczas spotkania omówiona została trudna sytuacja w jakiej znaleźli się sadownicy z tego terenu po wystąpieniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych – gradobicia i trąby powietrznej.


17 czerwca w gminie wystąpiła ogromna nawałnica, burze z gradem, ulewnym deszczem i silnym wiatrem. Zjawiska te spowodowały uszkodzenia plonów, drzew owocowych, a nawet dachów budynków.


W zebraniu uczestniczyli również posłowie: Marek Suski i Dariusz Bąk, Sekretarz Gminy Błędów Jacek Adamski, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grójeckiego Teresa Bednarska. Mieszkańcy opisali zdarzenie oraz skutki kataklizmu. Uważają, że straty są bardzo duże, sięgające w niektórych miejscach stu procent.20160625 195000


Przedstawiciel gminy poinformował zebranych, że rozpoczęły się już prace komisji szacujących zaistniałe szkody, został złożony wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o pomoc doraźną oraz do Ministra Rolnictwa i Prezesa KRUS o zwolnienie poszkodowanych z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.


Parlamentarzyści zapewnili mieszkańców, że udzielą wszelkiego możliwego wsparcia. Odwiedzili także kilka gospodarstw, gdzie mogli zobaczyć skalę zniszczeń w plantacjach jabłek, truskawek i borówek.


Marszałek Senatu RP w odpowiedzi na postulat mieszkańców, że Fundusz Promocji Owoców i Warzyw powinien zostać zlikwidowany, a pieniądze te przeznaczone na ubezpieczenia od zdarzeń losowych, powiedział, że promocja polskich produktów jest niezwykle ważna. Odniósł się także do spotkania z prezydentem Chin i dyskusji o utworzeniu nowego „jedwabnego szklaku". Otwarcie rynku chińskiego na polską żywność znacząco zwiększyłoby eksport żywności. Poinformował także, że w każdej polskiej ambasadzie bardzo aktywnie pracuje pełnomocnik do spraw promocji polskich produktów. Zapewnił również, że podczas swoich podróży zagranicznych zawsze wspomina o bardzo dobrej jakości polskiej żywności w tym oczywiście owoców z regionu grójeckiego.

 

20160625 195331