Marszałek Senatu RP spotkał się z ambasadorem Kazachstanu

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 2180Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 30 czerwca 2016 r. spotkał się z ambasadorem Republiki Kazachstanu w Polsce Ałtajem Abibułłajewem z okazji rozpoczęcia jego misji dyplomatycznej w naszym kraju i pogratulował mu objęcia placówki w Warszawie, jak również pogratulował Kazachstanowi wyboru na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

Ambasador Abibułłajew mówił o planowanej państwowej wizycie w Polsce prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, podczas której odbędą się spotkania z marszałkami Sejmu i Senatu. Zdaniem marszałka Karczewskiego, będącego pod wrażeniem zrównoważonego i szybkiego rozwoju Kazachstanu, jest wiele tematów do rozmowy z prezydentem tego kraju, są to m.in. możliwości intensyfikacji wymiany handlowej, gospodarczej, naukowej i studenckiej oraz regionalnej, a także kwestie związane z Polakami mieszkających w tym kraju. Marszałek Senatu podkreślił, że współpraca bilateralnych Grup Przyjaźni jest znakomitą platformą wymiany informacji i poglądów – dobrą podstawą współpracy międzyparlamentarnej.

 

Ambasador Abibułłajew przekazał marszałkowi, że 22 czerwca br. został wybrany nowy przewodniczący Madżlisu Republiki Kazachstanu – Nurlan Nigmatulin, który dotąd pełnił funkcję Szefa Kancelarii Prezydenta RK.

 

Ambasador Kazachstanu poinformował o planowanym w sierpniu br. w Astanie Forum Regionalnym z udziałem prezydental1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 2220 Nazarbajewa i zaprosił na nie przedstawicieli Senatu. Przekazał również zaproszenie na organizowaną także w sierpniu w Astanie konferencję z okazji Dnia Walki z Próbami Jądrowymi, ustanowionego przez ONZ, a związanego z rocznicą zamknięcia poligonu nuklearnego w Semipałatyńsku.

 

Kazachski ambasador interesował się losem ratyfikacji Umowy o Partnerstwie i Współpracy Kazachstan – Unia Europejska. Marszałek Karczewski poinformował go, że projekt ratyfikacji jeszcze nie dotarł do Senatu.

 

Ambasador Abibułłajew mówił o planach otworzenia w 2017 r. bezpośredniego połączenia lotniczego z Warszawy do Astany przez PLL LOT. Związane jest to z planami uruchomienia od 1 stycznia 2017 r. bezwizowego ruchu do Kazachstanu dla Polaków.

 

Źródło/Foto: Senat RP