Stanisław Karczewski w audycji "Sygnały dnia"

jedynkaMarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski udzielił wywiadu w audycji "Sygnały dnia" w Jedynce Polskiego Radia.

Trybunał Konstytucyjny ma dziś wydać komunikat, w którym poda datę ogłoszenia wyroku w sprawie ustawy o Trybunale z 22 lipca. Wnioski o zbadanie jej zgodności z ustawą zasadniczą złożyły PO, Nowoczesna wspólnie z PSL, a także Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak powiedział Borys Budka, przedstawiciel wnioskodawców z PO, według informacji otrzymanej z TK wyrok ma być ogłoszony 11 sierpnia.

 

Stanisław Karczewski mówi, że zapowiadany komunikat TK to kolejny dowód na upolitycznienie tego gremium. - Politycy Platformy Obywatelskiej współpracują z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Tak być nie powinno. Trybunał Konstytucyjny powinien być absolutnie niezależnym sądem, niekontaktującym się z politykami - ocenia gość Jedynki i dodaje, że działalność prezesa TK, w tym jego występy w mediach, podważają jego bezstronność i wiarygodność. - Chciałbym żebyśmy wszyscy w Polsce przestrzegali prawa od początku do końca. Nie może być tak, że jedna ustawa jest akceptowana, inna nie. Jeden akt prawny jest akceptowany, inny nie jest. Zdumiewające jest to, że Trybunał Konstytucyjny nie stosuje i nie przestrzega prawa - mówi Stanisław Karczewski i dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość chce, by "TK funkcjonował normalnie, bo ma stworzone ku temu warunki".

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy ze Stanisławem Karczewskim, który mówił także o projekcie ukraińskiej uchwały o "ludobójstwie na Ukraińcach" oraz o projekcie nowelizacji ustawy o opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych.

 

Posłuchaj całej audycji

 

Źródło/Foto: Polskie Radio