Konkurs "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamieć i cześć" rozstrzygnięty!

DSC04245Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć", zorganizowany przez wicemarszałka Senatu RP Stanisław Karczewskiego, rozstrzygnięty.

Zwycięzcą została uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Nowy Mieście nad Pilicą - Estera Kwaśniak, uzyskując 40 na 51 możliwych punktów do zdobycia. Drugi i trzeci wynik ex aequo przypadł Sebastianowi Gorgurewiczowi z Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu oraz Katarzynie Majak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Wsi, którzy zdobyli po 39 punktów. Marta Chochół z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście i Konrad Glinka z Zespołu Szkół

 

DSC04148Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu uzyskali po 38 punktów. Tych pięciu najlepszych uczestników pojedzie w nagrodę na wycieczkę do Brukseli, którą organizuje poseł Adam Bielan. Otrzymali od organizatora również inne atrakcyjne nagrody.

 


28 lutego o godz. 13:00 w ZSP im. Wincentego Witosa w Jasieńcu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu pt.: „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć", zorganizowanego przez wicemarszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, pod patronatem honorowym Instytutu Pamięci DSC04226Narodowej, Rady Ochrony Walk i Męczeństwa oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Współorganizatorem konkursu była szkoła w Jasieńcu, gospodarz uroczystości, a także poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Bielan i poseł na Sejm RP Marek Suski. W spotkaniu uczestniczyło wielu wspaniałych gości, wśród nich przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, dyrekcje i nauczyciele ze szkół w powiecie grójeckim oraz młodzież. Pan Piotr Kurek – wiceprezes Zarządu Głównego ŚZŻAK przybył na uroczystość wraz z ppłk. Janem Piątkiem, żołnierzem AK obwodu Głuszec-Grójec. Patronat medialny nad konkursem objęły gazety lokalne: „Jabłonka" oraz „Nasze czasy", a także telewizja MyPiS.


Uroczystość otworzyła pani dyrektor Dorota Nowak- Michałowska. Niezmiernie się cieszę, że mogliśmy zaangażować się w tę wspaniałą inicjatywę – powiedziała. Później głos zabrał marszałek Stanisław Karczewski. Podziękował gospodarzowi, a także dyrekcjom pozostałych szkół, które wzięły udział w konkursie. Zapewnił, że w kolejnych latach będzie kontynuacja, także w innych powiatach. Marszałek zachęcił do składania podpisów pod petycją o nadanie nowemu rondu w Grójcu imienia Żołnierzy Wyklętych. Podziękował sponsorom - radnym powiatu grójeckiego: Stanisławowi Binkiewiczowi, Maciejowi Dobrzyńskiemu, Adolfowi Maciakowi, Andrzejowi i Szymonowi Nowakowskim, Grzegorzowi Rejerowi iDSC04154 Stanisławowi Sitarkowi, a także Tomaszowi Pietrucha – radnemu z Nowego Miasta, dr.n.med. Ryszardowi Roszczykowi, cukierniom Janusza Smolenia z Nowego Miasta i Marka Szczęsnego z Mogielnicy, TOP Marketowi z Jasieńca i Cukierni Oskroba w Grójcu.


DSC04248W trakcie uroczystości zostały zaprezentowane cztery wybrane prezentacje: Huberta Darnowskiego z SOSW w Jurkach, Konrada Glinki z ZSP w Jasieńcu, Bartosza Białka z ZSP w Warce oraz Wiktorii Małachowskiej z LO w Grójcu. Ich autorzy zostali nagrodzeni przez organizatora. Nagrody otrzymali również uczestnicy ze szkół specjalnych: Dominika Stempniak, Sebastian Biedrzycki i Hubert Darnowski.


Doktor Kazimierz Krajewski z IPN opowiedział krótko o Żołnierzach Wyklętych, o etymologii tej nazwy, przytoczył wiele ciekawych faktów, mówił o skali prześladowań. „Wyklęci" ponieważ komuniści skazali ich na zapomnienie, wyklęli, Oni mieli pozostać zapomniani- mówił dr Krajewski. Opowiadano o tych ludziach czarne legendy, żeby Ich źle wspominać dlatego, ze stawiali opór komunistom – kontynuował.


DSC04186Poza biletami do Brukseli uczestnicy otrzymali również inne upominki: aparat fotograficzny, odtwarzacze mp3, IPod-y, tablety, słuchawki bezprzewodowe. Nagrody ufundowali: poseł Marek Suski, radni powiatu grójeckiego: Stanisław Binkiewicz, Maciej Dobrzyński, Adolf Maciak, Szymon Nowakowski, Grzegorz Rejer i Stanisław Sitarek, a także Tomasz Pietrucha – radny z Nowego Miasta, dr.n.med. Ryszard Roszczyk.Gospodarstwo szkółkarskie Andrzeja i Szymona Nowakowskich w Żdżarach. Cukiernie Janusza Smolenia z Nowego Miasta i Marka Szczęsnego z Mogielnicy, TOP Market z Jasieńca i Cukiernia Oskroba w Grójcu pomogły przygotować poczęstunek.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne laureatów Festiwalu Pieśni Patriotycznej, organizowanego przez Stowarzyszenie 'KONAR".

 

 

Stanisław Karczewski

wicemarszałek Senatu RP