Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Mieście nad Pilicą.


IMGP332710 listopad 2013 r. w Nowym Mieście nad Pilicą unosił się duch patriotyzmu, panowała wyjątkowa, niezwykle podniosła atmosfera.

Już od godzin przedpołudniowych widać było ruch na Placu Kościuszki, gdzie przygotowywano się do obchodów Narodowego Święta Niepodległości, zorganizowanych przez Księdza Dziekana, Proboszcza Jana Widerę oraz wicemarszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego. Aura była sprzyjająca, pochmurne niebo zaczęło się przejaśniać, pogoda dopisała. Rozstawiano flagi, podłączano nagłośnienie, pod pomnikiem zapłonęły piękne znicze. Do ostatniej chwili trwały przygotowania. Uroczystość była piękna i przyciągnęła setki osób. Panowała IMGP3337ujmująca atmosfera, wielu uczestników nie kryło wzruszenia.

 


IMGP3318Około godziny 14:00 do Kościoła parafialnego, gdzie odprawiona została była Masza Św. w intencji Ojczyzny oraz ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, przybyła młodzież z Liceum Kadetów Rzeczpospolitej w Lipinach wraz z dyrektorem Mirosławem Mijałem. Kadeci, pod dowództwem komendanta płk. Ryszarda Młodzianowskiego utworzyli szpaler wzdłuż przejścia głównego. Uroczystość uświetniło Wojsko Polskie z Pierwszego Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Klaudia Kowalik, niezwykle uzdolniona młoda artystka, laureatka wielu konkursów, zdobywczyni licznych nagród.


IMGP3341W Mszy Świętej, sprawowanej pod przewodnictwem księdza proboszcza Jany Widery, uczestniczyli Ojcowie Kapucyni - wikary Kazimierz Śnieg i magister nowicjatu Michał Deja. Przybyli parlamentarzyści - posłowie Marek Suski, Zbigniew Kuźmiuk i Dariusz Bąk. Obecni byli radni Rady Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą, radni powiatowi Prawa i Sprawiedliwości oraz samorządowcy z okolicznych miejscowości, w tym starosta przysuski – pan Marian Niemirski. Licznie zgromadzili się przedstawiciele wielu środowisk społecznych, parlamentarzyści, samorządowcy, wojsko, przedsiębiorcy, sadownicy, młodzież szkolna, mieszkańcy miasta i gminy. Po zakończeniu Mszy Św. wszyscy uczestnicy udali się pod pomnik, by tam złożyć kwiaty. Delegacje oddały hołd i cześć tym, którzy walczyli o IMGP3346niepodległą Polskę. Dały wyraz pamięci o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, wśród Nich prezydent RP ś.p. Lech Kaczyński i Jego małżonka Maria. Odśpiewano Hymn Polski.


Pod pomnikiem głos zabrał współorganizator uroczystości marszałek Stanisław Karczewski, który mówił o tym, że niepodległość nie jest celem, lecz drogą, jednym z etapów. Podobnie jak wtedy, w latach 20-tych, trzeba intensywnie budować Polskę, budować przemysł, miejsca pracy, tak by młodzi Polacy chcieli i mogli zostawać w Polsce – mówił marszałek. Podkreślał, że polityka musi być nastawiona na młodych ludzi i opierać się o te same 3 filary, które służą rozwojowi Węgier - o wiarę, naród i rodzinę. Zwrócił uwagę, że IMGP3362Ci którzy byli w samolocie lecącym na obchody 70. rocznicy Mordu Katyńskiego kochali Ojczyznę, byli patriotami. Dlatego musimy dochodzić do prawdy, musimy zawsze o nich pamiętać – kontynuował wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Redaktorka