Ruszyła II edycja Konkursu historycznego pt.: "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć".

DSC04625Nie przez przypadek rozpoczęcie II edycji, organizowanego przez wicemarszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, Konkursu historycznego pt.:"Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć", odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu. W minionym roku, w tej właśnie szkole, przeprowadziliśmy uroczysty finał.

 

 

Konkurs ma zasięg ponadregionalny. Do udziału zgłosiło się w tym roku 15 szkół, w tym dwa Specjalne Ośrodki Szkolno – Wychowawcze – z Nowego Miasta nad Pilicą i z Jurek . W ramach etapu szkolnego, uczniowie przygotowują i przedstawiają prezentacje dotyczące wybranej postaci antykomunistycznego podziemia z lat 1944-1963. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko wiedzą na temat samych Żołnierzy Wyklętych, ale również wyszukać odpowiednie materiały tematyczne, korzystając z różnych źródeł informacji: książek, prasy, Internetu, itp. Nie bez znaczenia jest również znajomość techniki komputerowej, pozwalająca tworzyć prezentacje multimedialne. Wartością nie do przecenienia dla uczestników konkursu jest to, że występując przed komisją i publicznością ćwiczą swoją asertywność. Nabierają odwagi w prezentowaniu swojej wiedzy oraz przezwyciężają strach przed publicznymi wystąpieniami.


Szkolne Komisje Konkursowe zwracają szczególną uwagę nie tylko na walory merytoryczne prezentacji, ale również na dykcję podczas wystąpienia uczniów, ich elokwencję, poprawność językową i słownictwo. Tematyka konkursu jest trudna. Dotyczy nieodległej historii, dopiero od niedawna odkłamywanej przez rzetelne badania profesjonalnych historyków. Większość z uczestników i publiczności konkursu mogła po raz pierwszy dowiedzieć się o walce Żołnierzy Wyklętych. Zapewne właśnie tym należy tłumaczyć wielkie zaangażowanie uczniów przy pracach nad prezentacjami, oraz zaciekawienie koleżanek i kolegów z widowni, przybliżanymi bohaterami walki o wolność naszejDSC04630 Ojczyzny.


Organizacja szkolnego etapu konkursu stała się przyczyną stworzenia, tu w szkole w Jasieńcu, wystawy okolicznościowej dotyczącej Żołnierzy Wyklętych w sali nr 15, gdzie zazwyczaj odbywają się lekcje historii. Ekspozycja zawierała prace plastyczne: Kamili Kornet z klasy II TŻ i Krzysztofa Śmielaka z II TA, następnie reprodukcje: archiwalnych dokumentów, zdjęć, ikonografii. Sugestywnie i symbolicznie, prezentowane materiały wzbogaciły dwa brzozowe krzyże, do których przypięto wartości przyświecające żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1944-1963. m in.: wolność, sprawiedliwość, niepodległość, honor, walka i cześć. Inspiracją do ich wystawienia jest pieśń pt. „Biały Krzyż". Wystawa w sali nr 15 będzie możliwa do obejrzenia do końca stycznia b.r.. W jej przygotowaniu największa rolę odegrała Pani Agnieszka Zalewska współorganizatorka szkolnego etapu konkursu, oraz pomagający jej uczniowie: Joanna Zaszewska - I TA, Renata Kuchta - I TA, Magda Kużma - III TA, Wioletta Nazarow - I TA i Bartek Wojciechowski- I TI. Ponadto wyżej wymienione osoby stworzyły nastrojową dekorację ścienna w sali, gdzie odbyły się prezentacje.


DSC04633W szkolnym etapie II edycji konkursu o Żołnierzach Wyklętych w ZSP Jasieniec wzięli udział: Krzysztof Śmielak - II TA, Konrad Glinka - II TI, Michał Gutkowski - III TŻ, Joanna Zaszewska - I TA, Mirosław Kałużny - I TA, Paweł Trzaska - I TM, oraz Albert Koprzywa - I TI. Na widowni zasiedli przedstawiciele wszystkich klas ZSP Jasieniec. Komisję oceniającą wystąpienia uczniów stanowili: wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski – organizator, Pani Dyrektor ZSP w Jasieńcu - Dorota Nowak – Michałowska i nauczyciel historii w ZSP w Jasieńcu Pan Rafał Zalewski. Po przedstawieniu prezentacji młodzież obecna na sali skorzystała z okazji i zadała pytania Panu marszałkowi dotyczące: roli Senatu w polskim parlamencie, obowiązków wicemarszałka, liczby senatorów, immunitetu parlamentarzysty. Uzyskała wyczerpujące, satysfakcjonujące, a zarazem ciekawe odpowiedzi. Zaproszony gość wykazał łatwość w nawiązywaniu kontaktu z młodymi ludźmi, czyniąc spotkanie żywą lekcją wiedzy o społeczeństwie.


Marszałek Karczewski - organizator konkursu, podsumowując szkolny etap, na wstępie podziękował Pani Dyrektor Dorocie Nowak – Michałowskiej za organizację przez ZSP w Jasieńcu ubiegłorocznego finału konkursu o Żołnierzach Wyklętych. Następnie wysoko ocenił konkursowe prezentacje i przygotowanie szkoły do konkursu.

 

Komisja konkursowa podjęła następujący werdykt:


I miejsce - Albert Koprzywa, klasa I TI,
II miejsce - Paweł Trzaska, klasa I TM,
III - miejsce Krzysztof Śmielak, klasa II TA,
IV – V miejsca - Joanna Zaszewska z I TA i Mirosław Kałużny z I TA.

 

Niniejszym wyżej wymienione osoby zakwalifikowały się do finału konkursu. Na listę rezerwową w finale trafili uczniowie- Konrad Glinka i Michał Gutkowski.DSC04646