Znamy zwycięzców konkursu "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć"

IMG 1208Konkursu o Żołnierzach Wyklętych częściowo rozstrzygnięty. 12 marca o godz. 10:00 w Jurkach odbędzie się finał dla Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych.
7 marca w Zespole Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie II edycji konkursu historycznego pt.: „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć", zorganizowanego przez wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego.

Była to bardzo piękna i podniosła uroczystość. Odbywała się w asyście pocztów sztandarowych, i jak powiedział marszałek Karczewski, miała charakter patriotyczny, dlatego rozpoczęła się od Hymnu Państwowego.

 

W tym dniu przybyło do Przysuchy wielu wspaniałych gości, wśród nich Ksiądz kanonik Jan Widera, proboszcz Parafii w Nowym Mieście nad Pilicą oraz Ojciec Krzysztof Kurzątkowski, Kustosz Sanktuarium Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Bardzo licznie przybyli również księża z powiatu przysuskiego. Zaproszenie przyjęli posłowie na Sejm RP - Marek Suski, IMG 1406Zbigniew Kuźmiuk, Dariusz Bąk, a także dr Łukasz Kamiński – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Pani Danuta Pawlik – kierownik IPN Delegatury w Radomiu, mjr Leon Etwert - Prezes ŚZŻAK Okręgu Radom, Krzysztof Kaczkowski – przedstawiciel NSZZ „Solidarność" Ziemi Radomskiej. Obecni byli również: starosta przysuski Marian Niemirski - współorganizator uroczystości, starosta powiatu grójeckiego Marian Górski; radni powiatu przysuskiego oraz grójeckiego w osobach: Adolf Maciak, Stanisław Sitarek, Grzegorz Rejer, a także wójtowDSC06403ie gmin z powiatu przysuskiego. Wśród gości byli przedstawicie służb mundurowych, policji i straży oraz dyrektor Aresztu Śledczego w Grójcu – ppłk Zbigniew Morgaś. Bardzo licznie przybyli dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie ze szkół, biorących udział w konkursie.


Tegoroczną edycję przeprowadzono w 15 szkołach ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego i przysuskiego. Do udziału zgłosiły się: Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Białobrzegach, Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II w Przysusze, Zespół Szkół nr 2 im. L. Skowyry w Przysusze, Zespół Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Borkowicach, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego im. H. Spoczyńskiej w Lipinach, Niepubliczne Techniku Zakład Doskonalenia Zawodowego z Oddziałem w Nowym Mieście nad Pilicą, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu, Liceum Ogólnokształcące w Nowym Mieście nad Pilicą, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec – Grójec" w Grójcu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z siedzibą w Nowej Wsi, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Mogielnicy. Zgłosili się również uczniowie ze Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych w Jurkach i Nowym Mieście nad Pilicą.IMG 1474


Podczas I etapu aż 80 uczniów przygotowało prezentacje o wybranym uczestniku podziemia antykomunistycznego. W każdej ze szkół Komisje Konkursowe, w których zasiadał organizator -wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele danej szkoły, oceniały prace w kilku kategoriach i wyłaniały najlepsze spośród nich. Po zakończeniu I etapu marszałek wyróżnił dwie najciekawsze prezentacje, ktDSC06411óre zostały nagrodzone i przedstawione gościom podczas finału. Ich autorami byli: Justyna Jurczak z LO w Grójcu, która przygotowała pracę o Auguście Emilu Fieldorfie ps. „ Nil" oraz Tomasz Kotwica z ZSP nr 1 w Przysusze z prezentacją o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu ps. „Rój".


W finale rozstrzygnął test składający się z 55 pytań. Dwóch uczestników - Piotr Barański z LO w Warce oraz Mateusz Siedlecki z LO w Nowym Mieście nad Pilicą zdobyli po 47 punktów, zajmując tym samym równorzędne pierwsze miejsca. W związku z faktem, iż kilku uczestników otrzymało ex aequo drugi wynik, konieczna była dogrywka pomiędzy trzema uczniami, którzy zdobyli po 45 punktów. W ten sposób wyłoniono drugie miejsce. Zajął je Tomasz Kotwica z ZSP nr 1 w Przysusze. To właśnie tych trzech uczestników wygrało nagrodę główną - wyjazd do Brukseli. Kolejne IV i V miejsca przypadły - Kamilowi Wysockiemu z LO w Grójcu oraz Marcie Jędrzejczuk z LO w Warce, którzy również otrzymali atrakcyjne nagrody.


IMG 1489Uroczystość uświetnili swoimi występami podopieczni Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Białobrzegach: Agata Pośnik, która wykonała utwór pt.: „ Tango na głos. Orkiestra i jeszcze jedne głos" oraz Bartek Kowalczyk z utworem pt.: „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę".
Podobnie jak poprzednim razem, patronat honorowy nad konkursem objęły: Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.IMG 1462


Zaproszeni goście gratulowali wicemarszałkowi Senatu RP Stanisławowi Karczewskiemu tak wspaniałej i cennej inicjatywy. Dziękowali za konkurs i starania na rzecz upowszechniania wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Dziękowali wspaniałej młodzieży i opiekunom za włączenie się w to przedsięwzięcie.
Marszałek Stanisław Karczewski zapowiedział w przyszłym roku III edycję konkursu. Po raz kolejny podkreślił jak ważna jest świadomość historyczna i wiedza o naszych narodowych Bohaterach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Wyraził swoje uznanie dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie i pochylili się nad losami Żołnierzy Wyklętych, za Ich odpowiedzialną i dojrzałą postawę. Słowa uznania kieruję również w stronę nauczycieli, którzy aktywnie włączyli się w przygotowania do konkursu i w pracę z młodzieżą – mówił marszałek Karczewski.


IMG 1419W środę 12 marca o godz. 10:00 w Jurkach, zgodnie z Regulaminem konkursu, odbędzie się uroczysty finał dla Specjalnych Ośrodków Szklono – Wychowawczych. Komisja Konkursowa oceni prezentacje pięciu uczestników, którzy zgłosili swój udział w Konkursie. Autorzy dwóch najlepiej ocenionych prezentacji pojadą w nagrodę do Brukseli. Na pozostałych uczniów czekają bardzo atrakcyjne nagrody, w tym aparaty fotograficzne. W programie przewidziano również ciekawą oprawę artystyczną. Zapowiada się bardzo piękna uroczystość.IMG 1470


Sponsorami tych uroczystości są: wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, posłowie do Parlamentu Europejskiego - Ryszard Czarnecki i Janusz Wojciechowski; posłowie na Sejm RP - Marek Suski, Zbigniew Kuźmiuk i Dariusz Bąk; starosta powiatu przysuskiego - Marian Niemirski; starosta powiatu grójeckiego - Marian Górski; radni powiatu grójeckiego -Stanisław Binkiewicz, Maciej Dobrzyński, Adolf Maciak, Szymon Nowakowski, Grzegorz Rejer, Stanisław Sitarek; Tomasz Pietrucha - radny rady miejskiej w Nowym Mieście nad Pilicą; Czesław Dojurek – Zakład Piekarski i Ciastkarski DOJUREK w Grójcu; Dariusz Dziuba -dyrektor Szkoły Podstawowej w Żdżarach; Celina i Jan Gulina - NOM BUD w Nowym Mieście nad Pilicą; Aleksander Klepacz – Cukiernia Aleksander Klepacz w Grójcu; Iga i Andrzej Kordel – Ola PPHU. ZPCHR. Kordel Andrzej w Mogielnicy; Andrzej Nowakowski – Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzej i Szymon Nowakowscy w Żdżarach; Stanisław Orzeszek – firma EGZO w Nowym Mieście nad Pilicą; Urszula i Janusz Smoleń – Cukiernia i Piekarnia w Nowym Mieście nad Pilicą; Zakład Cukierniczy JEZNAS w Sochaczewie.


Patronat medialny objęły: „Gazeta Polska", portal „niezależna.pl", „TV Republika", „wSieci"; gazety lokalne - „Jabłonka", „Nasze Czasy" i „Ziemia Przysuska".