Uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i senatorowie 15 sierpnia 2019 r. uczestniczyli w uroczystościach Święta Wojska Polskiego w Katowicach, odbywających się tam w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego

- jednego z trzech powstańczych zrywów, spontanicznego buntu polskiej ludności, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w roku 1922. Święto WP obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę bitwy warszawskiej z 1920 r.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza za ojczyznę w katowickim kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W homilii biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podkreślił, że tegoroczne obchody są nie tylko podziękowaniem Bogu za „wspaniałych dowódców i żołnierzy, którzy w 1920 r. pokonali wroga na przedpolach stolicy”, ale także przypomnieniem powstań śląskich i hołdem dla Ślązaków. „Zwycięstwo w bitwie warszawskiej miało przełomowe znaczenie w wyznaczaniu polskiej granicy wschodniej; powstania śląskie miały zasadniczy wpływ na ukształtowanie granicy zachodniej” – wskazał biskup polowy. „Tu, na Górnym Śląsku, gdzie rodzina i Kościół były bastionami polskości, trzeba wyśpiewać hymn wdzięczności Bogu za święte rodziny i wielu wspaniałych duszpasterzy, którzy uczyli miłości Boga i Ojczyzny” – powiedział w homilii bp Guzdek, wymieniając pochodzącego z Mysłowic prymasa Augusta Hlonda oraz biskupa polowego gen. dywizji Józefa Gawlinę. Biskup Guzdek powiedział, że wolność na ziemi śląskiej ma szczególny smak. „Już samo słowo +wolność+ wywołuje tu mocniejsze bicie serca, wszak za naukę języka polskiego, troskę o rozwój kultury narodowej i wiary katolickiej trzeba było płacić wysoką cenę” – powiedział. Bp Guzdek podkreślił, iż w ramach obchodów wojskowego święta „oddajemy hołd żołnierzom Wojska Polskiego, którzy przelewali krew i oddawali swoje życie za wolność ojczyzny".

Następnie prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Powstań Śląskich w Katowicach. Prezydentowi w składaniu wieńca towarzyszyli premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Pomnik Powstańców Śląskich od lat jest jednym z symboli Katowic. Powstały w 1967 r. monument znajduje się przy katowickim rondzie im. gen. Jerzego Ziętka, nieopodal Spodka. Składają się na niego trzy bryły w kształcie orlich skrzydeł, symbolizujących trzy śląskie powstania z lat: 1919, 1920 i 1921.

Kolejny punkt uroczystości to wręczenie przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji pięciu oficerom Wojska Polskiego na stopnie generalskie oraz stopień admiralski. Obecni podczas ceremonii byli m.in. premier Mateusz Morawiecki wraz z członkami rządu, w tym szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek i Senatu Stanisław Karczewski. Prezydent przypomniał historię Śląska i determinację Ślązaków, którzy protestowali przeciwko niemieckiemu uciskowi. "Chcąc być częścią matki Polski, swojej ojczyzny, w której się nie urodzili, bo urodzili się pod zaborami, za wszelką cenę, z bronią w ręku byli gotowi walczyć o to, by tutaj była Polska i by Górny Śląsk wszedł w skład państwa polskiego" - powiedział. Andrzej Duda podkreślił, że właśnie dzięki nim "ten może niewielki, ale tak niezwykle ważny skrawek ziemi, bo będący przemysłowym sercem tego regionu, stał się częścią Polski i tak mocno wzmocnił polskie państwo".

Głównym punktem obchodów była uroczysta defilada „Wierni Polsce”, która przeszła ulicami Katowic. Obserwowali ją m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski. W defiladzie wzięło udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi defilowało ponad 180 pojazdów, a na niebie zaprezentowało się 60 statków powietrznych. Przemawiając przed defiladą, premier Mateusz Morawiecki mówił: "Dzisiaj przed nami dobry czas, mogą spełnić się marzenia naszych ojców, marzenia naszych dziadów, którzy rysowali granice Polski swoją krwią, mogą spełnić się ich marzenia o budowie silnej, sprawiedliwej, solidarnej Rzeczypospolitej. To było także marzenie wyrażane w owym czasie przez Wojciecha Korfantego i jesteśmy dzisiaj na dobrej drodze do wypełnienia ich dziedzictwa, ich testamentu. Niech Bóg ma w opiece Polskę, polską armię i polskiego żołnierza". Szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że Święto Wojska Polskiego to okazja do pokazania dumy z bycia Polakiem i okazja do wyrażenia wdzięczności żołnierzom za ich codzienną służbę."Spotykamy się w Katowicach, w miejscu wyjątkowym, dlatego że czas jest wyjątkowy. Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi, Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę" – podkreślił. Przypomniał on, że Święto Wojska Polskiego odbywa się w rocznicę bitwy warszawskiej, która zmieniła losy Europy i świata. "Dzięki postawie naszych dziadów, pradziadów, nawała bolszewicka została zatrzymana na przedpolach Warszawy. To był niezwykły sukces, dowód hartu ducha, odwagi, ale także geniuszu marszałka Piłsudskiego, twórcy naszej niepodległości" – oświadczył.

 

 

Źródło: Senat RP