Rozmowa ze Stanisławem Karczewskim w Radiu Maryja.

29 kwietnia br. wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski gościł w programie "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Jeśli nie zostaną przeprowadzone wybory, nie będzie prezydenta i nie będzie możliwości obsadzenia tego stanowiska przez marszałek Elżbietę Witek. Rysuje się poważny kryzys polityczny, konstytucyjny i chcemy tego uniknąć – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Ustawa o prezydenckich wyborach korespondencyjnych utknęła w Senacie. Polityk Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski w tym kontekście powiedział, że „sytuacja jest bardzo dynamiczna”.

– Spory polityczne w okresie kryzysu są nam zupełnie niepotrzebne. Powinniśmy skoncentrować się na walce z koronawirusem i pracy, aby jak najszybciej odzyskać wysoki wzrost gospodarczy. Ambicje personalne, polityczne, partyjne nie powinny zupełnie mieć miejsca. (...) Jeśli nie zostaną przeprowadzone wybory, nie będzie prezydenta i nie będzie możliwości obsadzenia tego stanowiska przez marszałek Elżbietę Witek. Rysuje się poważny kryzys polityczny, konstytucyjny i chcemy tego uniknąć – podkreślił wicemarszałek Senatu.

Na pytanie o to, czy Polacy mają przygotowywać się na formę korespondencyjną czy fizyczny udział przy urnach, senator odpowiedział, że „w tej chwili trwa walka o formę korespondencyjną”.

– Na pewno jest to bezpieczniejsze. Mówią o tym eksperci z WHO, prof. Łukasz Szumowski, właściwie wszyscy. Mamy dwa przykłady wyborów – w Bawarii w sposób korespondencyjny i w Korei Południowej w sposób tradycyjny. Ani w jednym, ani w drugim przypadku nie było znamiennego wzrostu zachorowań. Zależy nam na formie korespondencyjnej. Ona jest bezpieczniejsza i możliwa do zrealizowania – zaznaczył gość Radia Maryja.

Przygotowania wyborów korespondencyjnych napotykają na opór wielu miast. Część samorządowców nie zgadza się na wydanie Poczcie Polskiej spisu wyborców. W ich ocenie, byłoby to niezgodne z prawem.

– Tak naprawdę to oni postępują niezgodnie z prawem. Wszystkie przepisy powinny być respektowane przez włodarzy. Powinniśmy wykazać się dojrzałością polityczną. Nie możemy żonglować terminami wyborów, formą. Musimy dojść do porozumienia i je przeprowadzić, bo to jest potrzebne. Państwo musi funkcjonować – powiedział marszałek Stanisław Karczewski.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z wicemarszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim.

 

Źródło Radio Maryja

Foto: Tomasz Strąg