Marszałek Senatu z ambasadorem Luksemburga o współpracy gospodarczej i kulturalnej

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 8051Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 3 listopada 2016 r. przyjął rozpoczynającego misję w Polsce ambasadora Wielkiego Księstwa Luksemburga Conrada A. Brucha.

 

Ambasador już sprawował tę funkcję w naszym kraju w latach 2010-2013. Tematem rozmowy była współpraca gospodarcza, wymiana kulturalna i naukowa między obu krajami.

 

Ambasador, w związku z rozpoczęciem ponownej swojej misji w Polsce podkreślił, że takie sytuacje są rzadkością w dyplomacji, tym niemniej, gdy zaproponowano mu powrót do Warszawy, nie wahał się ani chwili.

 

Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej oraz wymiany kulturalnej i naukowej. Ambasador powiedział, że inwestorzy są pod wrażeniem polskiego wzrostu gospodarczego, sięgającego podobnie jak w przypadku Luksemburga, 4% PKB oraz otwartej postawy rządu w stosunku do kapitału zagranicznego. Jego zdaniem polityczne znaczenie Polski w Unii Europejskiej, m.in. na skutek wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, będzie rosło równolegle do sukcesów gospodarczych. Wyraził również przekonanie, że współpraca obu krajów mogłaby być szczególnie owocna w zakresie wykorzystywania technologii czystego węgla.

 

Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że ostry spór polityczny nie oznacza, że demokracja w Polsce jest zagrożona. Zwrócił uwagę gościa na fakt, że w Polsce jest duże poparcie społeczne dla członkostwa w Unii Europejskiej.

 

Źródło/Foto: Senat RP