Marszałek Senatu RP przyjął ambasadora Kazachstanu

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl7854Marszałek Senatu 3 listopada 2016 r. przyjął ambasadora Kazachstanu w Polsce Ałtaja Abibułłajewa.

 

Rozmowa dotyczyła m.in. planowanej w Polsce, w 2018 r. ( na zaproszenie marszałka Senatu ) wizyty przewodniczącego Senatu Kazachstanu Kassyma-Dżomarta Tokajewa, niedawnej wizyty prezydenta Nursultana Nazarbajewa w Polsce, a także planów na czas kadencji Kazachstanu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako niestałego członka.

 

Ambasador poinformował, że najpierw wizytę w Polsce złoży przewodniczący Izby Reprezentantów-Mażylisu Kazachstanu Nurlan Nigmatulin w 2017 r. Będzie to pierwsza w Polsce wizyta przewodniczącego Mażylisu.

 

Rozmówcy podsumowali wizytę prezydenta Nursultana Nazarbajewa w Polsce. Ambasador podkreślił, że Kazachstan jest zainteresowany korzystaniem z polskich doświadczeń w zakresie rozwoju rolnictwa, małej i średniej przedsiębiorczości l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl7882oraz samorządu terytorialnego. Poinformował, że do Polski przyjedzie wkrótce misja rządowa, która przygotuje grunt do konkretnej współpracy.

 

Kazachstan planuje podczas swojej kadencji (2017-2018) jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ zainteresować Organizację problemami i osiągnięciami swojego regionu, jego złożoną sytuacją. Planuje umiędzynarodowić swoje doświadczenia. Władze Kazachstanu będą wdzięczne, jeśli Polska zechce popierać Kazachstan w UE i będzie sprzyjać zbliżeniu UE i Kazachstanu.

 

Mówiono także o tym, że do rozwoju kontaktów polsko-kazachskich przyczynią się uruchamiane od czerwca przyszłego roku przez PLL LOT bezpośrednie loty z Warszawy do Astany (4x w tygodniu). Poruszona została także kwestia ratyfikacji Umowy o partnerstwie i współpracy między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Kazachstanu, z drugiej strony, sporządzonej w Astanie dnia 21 grudnia 2015 r.

 

Źródło/Foto: Senat RP